W jaki sposób najlepiej wymienić walutę, jeśli mamy zamiar wyjechać za granicę?

Aktualnie nierzadko wojażujemy po Europie również na weekend i chociaż dzięki członkostwu w Unii nie mamy obowiązku już zabierać ze sobą paszportu, to wciąż jesteśmy poza strefą wspólnej waluty. Jeśli planujesz wyjazd za granicę na pewno powinieneś pamiętać o zabraniu ze sobą lokalnej waluty.

Pieniądze

Autor: Damian Gadal
Źródło: http://www.flickr.com
Przed wyjazdem trzeba zatem zadbać o to, aby wymienić odpowiednią ilość gotówki, ponieważ czasami za granicą możemy się spodziewać wyższych kursów walut. Oczywiście nie w każdym kraju Unii Europejskiej możemy płacić unijną walutą, Przykładowo w Czechach wciąż płaci się w koronach, a w Anglii, jak wiadomo, w funtach, chociaż oba kraje należą do Wspólnoty.

Turystyczny wyjazd za granicę, to nie jedyna sytuacja, w której musimy skorzystać z usług walut. Wiele osób aktualnie wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Przeważnie są to typowe prace sezonowe, jednakże nawet w przypadku stałego pobytu osoby, które pracują na przykład na terenie Niemiec, z reguły wysyłają gotówkę swej rodzinie, która mieszka w Polsce. Trzeba w takim wypadku pamiętać, że gdy wymieniamy większą kwotę, korzystny kurs waluty jest dla nas bardzo korzystny, stąd też dobrze jest wymienić pieniądze w rzetelnym kantorze. Także wyjazd biznesowy, to z reguły wiąże się z potrzebą posiadania lokalnej waluty. Oczywiście zawsze mamy możliwość uregulowania rachunków w danym kraju kartą kredytową, jednak do tego musimy doliczyć opłaty bankowe za wykonanie finansowej operacji. Takie rozwiązanie, mimo że wydaje się najprostsze, nie zawsze się opłaca.

Opłacalna wymiana walut to oferta polskich kantorów. W branży działają na dzień dzisiejszy trzy rodzaje biznesowe tego typu usług: stacjonarne kantory, które posiadają swoje placówki na obszarze wybranej miejscowości oraz kantory internetowe. Poza tym tego także banki oferują tego typu usługi. Większe kantory internetowe działają na prostych zasadach. Dzięki nim można szybko wymienić walutę, po opłacalnym kursie, by potem przelać ją na swoje konto (czytaj dalej najlepsze konto bankowe) bankowe. W banku zazwyczaj można też zapatrzeć się w tzw. kartę walutową, którą kantor zasili wymienionymi środkami. Można z niej bezpiecznie korzystać podczas wyjazdu wakacyjnego.