Dyrektorzy dobrze muszą rozumieć pojęcia związane z księgowością

Czy dotyczy nas zwolnienie z kasy fiskalnej?

Prowadząc swoją działalność gospodarczą, do tej pory nie wszyscy zmuszeni byli posiadać uruchomione kasy fiskalne, co powodowało, że nie byli zmuszeni się rozliczać dokładnie z tego co zyskali, a ich klienci nie otrzymywali paragonu.

Ale co roku zmienia się lista zawodów, które są zwolnione z posiadania takiej kasy i przez to należy być na bieżąco z tymi wszystkimi informacjami, tak żeby powiedzieć, czy zwolnienie z kasy fiskalnej, cały czas dotyczy też naszą branżę. Obecnie są prace nad zmianą tej ustawy, po której w kasy będą zmuszeni się wyposażyć mechanicy samochodowi, prawnicy czy doktorzy, a więc szeregi, które do tej pory były z tego zwolnione, a które uzyskują całkiem spore wynagrodzenia. Tym bardziej warto pilnować tych zmian, ponieważ w przeciwnym razie możemy zapłacić spore odsetki za zwłokę, zarówno w założeniu takiej kasa fiskalna, jak również w rozliczaniu się z zarobionych pieniędzy, a wartość takich odsetek może być na pewno wielka.

Kasa fiskalna

Autor: kleuske
Źródło: http://www.flickr.com

Faktura vat zaliczka musi zostać dobrze rozliczana

Kiedy oferujemy własne usługi z pewnym opóźnieniem względem zgłoszonego zlecenia, to chcemy posiadać świadomość, że kontrahent się nie rozmyśli oraz nie będziemy stratni. Przez to właśnie brana jest prędzej część zapłaty na poczet wypełniania późniejszych zleceń, a całość transakcji potwierdza faktura vat zaliczka. Dzięki temu my jesteśmy zabezpieczeni finansowo, a kontrahent ma zatwierdzenie, że tą przedpłatę uregulował. Po wykonaniu przez nas całego zlecenia, dopłaca pozostałość brakującej kwoty, a my faktura zaliczkową musimy rozliczyć w dobry sposób, tak aby pokryła się ona z pełną fakturą, którą wydamy na koniec, już po zrobieniu usługi. Co ważne, to na ostatecznej fakturze powinna być zapisana kwota zaliczki, jaka została pobrana, i numer faktury zaliczkowej, którą wystawiliśmy dla kontrahenta.

Ta wiedza pomoże nam uniknąć wielu trudów

Kiedy chcemy uniknąć problemów z urzędem skarbowym, to musimy być na bieżąco ze wszystkimi przemianami jakie zjawiają się w dziale księgowości. Wtedy będziemy posiadali świadomość, że nie przeoczymy żadnych zmian, które dotyczą naszej działalności i tego, jakie dokumenty wystawiamy.