Jakiego typu działania robi komornik? Jaka jest jego funkcja? Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Podstawowym celem działań zarządzanych przez komornika jest wydobycie od dłużnika wierzytelności należnych wierzycielowi – są one odzyskiwane z majątku dłużnika. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, iż do zadań komornika nie należy ocena zasadności długu. W sprawie wierzyciela, nie komornika, należy wyznaczenie, z czego egzekucja będzie odzyskiwana. zleceniodawca musi wtedy liczyć się z tym, że otrzyma wiadomość o braku szansy ściągnięcia długu. Co wówczas robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze wierzyciel musi wiedzieć to, że komornik zadziała na jego polecenie. Dlatego też należy sobie niezwykle dokładnie przemyśleć kwestię ułożenia pisma egzekucyjnego, wypracować dobrą strategię jak ściągnąć dług. Jeżeli jako źródło egzekucji zostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wówczas komornik zajmie się egzekucją w takim właśnie obszarze. Gdyby się miało okazać, że dłużnik nie jest pracownikiem (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia-architekt-w-polsce) w rozumieniu kodeksu pracy, zleceniodawca otrzyma informację o braku możliwości wyegzekwowania należności. Im zatem więcej wiadomości na temat majątku dłużnika posiada wierzyciel, tym lepiej. Poza tym wierzyciel powinien uczestniczyć we wszystkich etapach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu trzyma rękę na pulsie i może w dobrej chwili reagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Wielokrotnie może zdarzyć się tak, że niemoc komornika wynika z faktu,że zadłużony oficjalnie niczego nie posiada. W tego rodzaju momentach w rachubę mogą wejść dwie opcje: po pierwsze –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z niezbyt legalnych źródeł. Trzeba więc przeprowadzić rozeznanie w temacie.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Jakby się miało okazać, że dłużnik zdobywa zarobki z nie do końca legalnych źródeł, opłaca się go informować, że sprawą tą zajmie się fiskus. Jeśli z kolei wyjdzie na jaw pierwsza z zaznaczonych wyżej opcji, wierzyciel ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której rezultatem może być pominięcie przepisywania majątku.

Poza tym wierzyciel może złożyć u komornika wniosek rejestr patentów o znalezienie majątku zadłużonego. W tej kwestii komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w przypadku działań tego typu robionych na własną rękę, ponieważ posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i inne kwestie są dosyć zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Dobrze konsultować to ze specjalistami.