Pozostałe usługi bankowe

Większa część klientów banków korzysta tylko z możliwości posiadania konta bankowego, założenia lokaty czy uzyskania kredytu. Banki to jednak instytucje, których oferta jest o wiele szersza. Oferta banków dzieli się na tą przeznaczoną dla pojedynczych ludzi (wśród których wyróżnia się jeszcze osoby zamożne, dla których tworzy się osobną ofertę) oraz na tą skierowaną do spółek i przedsiębiorstw. Oprócz rzecz jasna dysponiwania kontem, instytucje udostępniają zestaw innych możliwości ulokowania pieniędzy w ich rękach. Środki klientów są bankom potrzebne do wykonywania usług – udzielania pożyczek i kredytów, dlatego każdy pieniądz na koncie instytucji jest wart dużo więcej, niż by wynikało z jego nominału.

symbol zatrzymania pieniędzy

Autor: The JH Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Domy maklerskieBanki posiadają często własne domy maklerskie. Z tego rodzaju instytucji korzystają użytkownicy, którzy chcą żeby ktoś obracał ich gotówka na giełdzie papierów wartościowych. Jest to inwestycja wiążąca się z ryzykiem, wymagająca znacznego doświadczenia i znajomości rynku, toteż wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług maklera. Do obowiązków takiej osoby należy kupno i sprzedaż akcji, rozliczanie transakcji i informowanie klienta o stanie jego aktualnych środków. Z takich domów maklerskich korzystają też same banki, które nieznaczną część swojego dochodu przeznaczają na tego rodzaju ryzykowne działania. Z tej przyczyny instytucjom zależy na tym, żeby przyjmować dobrych maklerów

.

Firmy źródłem pieniędzy
Niezwykle bogatym segmentem działalności banków jest ta przeznaczona dla przedsiębiorstw. Oferta lokat bankowych jest niezwykle szeroka: pozwala na umieszczanie pieniędzy w kilku walutach, negocjowanie oprocentowania i wiele więcej. Firmy mogą też wybierać wśród szerokiej palety pożyczek i kredytów. Są tam na przykład pożyczki na bieżące działania, pożyczki na cele inwestycyjne a także kredyty hipoteczne (kredyty hipoteczne dla firm).

Zaintrygował Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to przejdź do następnego tekstu i czytaj dalej pedagog o tym, co bardzo Cię interesuje.

Konta dla właścicieli przedsiębiorstw również są o wiele bardziej rozbudowane, niż te dla pojedynczych klientów. Instytucje oferują również sporo usług ułatwiających księgowość – od prostych aplikacji do analizy wydatków, po oprogramowanie pozwalające drukować faktury vat i inne potrzebne użytkownikom dokumenty.