Jakie artykuły wybierać aby pomóc przyrodzie?

Przyzwyczailiśmy się się już do istnienia w naszym otoczeniu kolorowych opakowań kartonowych, jednakże ekolodzy twierdzą, iż nie są one przyjazne dla środowiska naturalnego. Dotychczas jednak wygrywa wygoda papieru wielowarstwowego. Wytwórcy żywności doceniają ten typ opakowań z powodu lekkości oraz możliwości nadruku praktycznie dowolnej informacji, co zapewnia duże możliwości. Gdy do tego dodamy jeszcze fakt iż produkcja opakowań ma charakter masowy, a więc i wiadomość na nich nadrukowana dotrze do całej masy odbiorców – przy współczesnej sporej konkurencji jest to atut nie do pogardzenia.

opakowanie

Autor: Bryan Ochalla
Źródło: http://www.flickr.com
Także konsumenci są z tychże opakowań zadowoleni ze względu na ich nieduży ciężar. Forma opakowań też ma znaczenie. Można w sklepach nabyć przykładowo produkty mleczne w kartonikach o dowolnych formach.

Ta wskazówka z serwisu przypadnie Ci do gustu, gdyż też mówi o poruszanym w tym materiale dylemacie. Co nie mniej ważne, robi to w ciekawy sposób.

Nawet silny w innych branżach trend ekologiczny zdaje się być tutaj słabszym. Produkcja opakowań wydaje się rządzić swoimi prawami (być może odstępstwem jest w tym przypadku segment toreb foliowych). Tymczasem starczyłoby przynajmniej w jakiejś części opakowań powrócić do dawnych, przetestowanych rozwiązań jak dla przykładu stosowanie flaszek szklanych (więcej informacji o produkcji opakowań). Co prawda produkcja opakowań szklanych nastręcza wiele nakładów energii a także może zanieczyszczać otoczenie – huta szkła nie jest najczystszą ekologicznie – zrównoważy to jednak fakt iż najogromniejszym walorem tychże opakowań jest możność używania ich wielokrotnie, a więc w ostateczności nastąpi redukcja wytwarzanych śmieci. Prócz tego są one w 100 % wykorzystane do wyprodukowania następnych (kiedy już ulegną zniszczeniu) co jest w pełni ekologiczne. Z jakiego powodu zatem o wiele więcej jest na rynku mało ekologicznych opakowań? Z jakiejś strony może być to wina ekonomii – produkcja opakowań ze szkła zdaje się być kosztowniejsza od ich kartonowych konkurentów. Z drugiej strony nie widać oznak widocznego nacisku ze strony klientów na zmianę wariantu zapakowań. Być może jednak to się odmieni, bowiem świadomość ekologiczna wśród rodaków ciągle zwiększa się, tak więc z biegiem czasu być może nacisk konsumentów na produkcję opakowań bardziej ekologicznych będzie wzrastać. Na razie pozostaje nam w takim stopniu na ile jest to możliwe być ekologicznymi i decydować się na towary ekologicznie zapakowane.

Źródło: http://www.roboplast.com.pl/