Lampy led do samochodu – doskonałe źródło światła wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym.

Diody świecące , to rozwiązanie przekonujące pod różnymi aspektami. Dodatnie cechy diod led są wykorzystywane z powodzeniem w branży samochodowej. Co prawda wartość nabycia diod led jest większa niż w przypadku tradycyjnych żarówek lub lamp halogenowych, ale ich zastosowanie staje się opłacalne już po krótkim okresie użytkowania.

żarówki samochodowe

Autor: Michael Gil
Źródło: http://www.flickr.com
Ledy samochodowe (przyczepki do samochodu) są stosowane od niedawna w oświetleniu zewnętrznym pojazdów. Początkowo diody elektroluminescencyjne wykorzystywane były wyłącznie do oświetlenia we wnętrzach pojazdów i lampach tylnych. Dzisiaj są również wykorzystywane w produkcji seryjnej reflektorów. Jakieś 10 lat temu wprowadzono zmianę do kodeksu Prawo o ruchu drogowym. Poprawka do kodeksu odnosiła się do obowiązku jazdy samochodem, zamiennie z włączonymi światłami mijania lub światłami dziennymi, całodobowo oraz podczas holowania.

Celem zmiany ustawowej, miało być poprawienie bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Intencją świateł mijania jest oświetlenie drogi z przodu pojazdu. Z założenia, światła mijania, nie mogą razić ani nie mogą prowadzić do dyskomfortu kierowców autami jadącymi z przeciwka oraz dla innych użytkowników ruchu drogowego. Natomiast światła do jazdy dziennej led, budowane są w taki sposób, aby pojazd był lepiej widoczny dla użytkowników drogi w ciągu dnia. Warunek ten spełniają światła do jazdy dziennej, wyposażone w tradycyjne żarówki o mocy ok. połowę mniejszej od tych wykorzystywanych w światłach mijania. Wykorzystanie w światłach do jazdy dziennej jako źródła światła – diod led, pozwala obniżyć ich moc do kilku watów.

Z faktu, że powinność używania od zmierzchu do świtu świateł wprowadzono stosunkowo niedawno wynika, że nawet paroletnie auta, nie są fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej. W związku z tym, pojawił się w handlu popyt na gotowe zestawy usprawniające zamontowanie takich świateł w samochodzie, który nie był seryjnie zaopatrzony w ten rodzaj oświetlenia.

Czarne auto

Autor: Andrew Gregg
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby zaopatrujące się oraz montujące takie pakiety, powinny zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów . Najistotniejsze jest, aby produkty miały europejski symbol homologacji „E”. Zestawy oświetleniowe, powinny być również oznaczone symbolem „RL”, potwierdzającym ich zastosowanie do jazdy dziennej. Nie mogą to być też przednie lampy halogenowe, w których żarówki zastąpiono diodami elektroluminescencyjne.