Szukasz odpowiedniego sposobu oceny podwładnych? Zdecyduj się na metodę 360 stopni

Pracodawcy często zastanawiają się, jak oceniać zatrudniane osoby, by uzyskać na ich temat wszystkie niezbędne informacje. Jest wiele dostępnych sposobów, jednakże jeden z najbardziej skutecznych to ocena 360 stopni. Co dobrze jest o niej wiedzieć?

Zgodnie z nazwą wykorzystując ją dostajemy pełną informację zwrotną, a więc ocenę pochodzącą z różnych obszarów. Służy przede wszystkim do analizy umiejętności interpersonalnych oraz menedżerskich, które są jednymi z najtrudniejszych do oszacowania. Powyższa pracownicza ocena jest oparta na kwestionariuszu, który odnosi się do opiniowanej osoby. Dokument zostaje przekazany do wypełnienia zarówno jej najbliższym współpracownikom, jak też klientom oraz zwierzchnikom. Ankietę wypełnia także poddawana ocenie osoba, dokonując równocześnie swojej samooceny. Najistotniejsze, by ludzie uzupełniający ankietę odpowiadali zgodnie z prawdą. Jedynie wtedy ocena 360 stopni będzie miała sens i przyniesie rzeczywiste rezultaty.

Następnym etapem jest wykonanie raportu z wypełnionych uprzednio kwestionariuszy.

Ocena pracownika przez menedżera

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Ostatni krok z kolei to spotkanie osoby ocenianej z coachem, jakiego zadaniem jest zinterpretowanie pozyskanych wyników oraz określenie odpowiedniej dla niej drogi rozwoju. Oceniany człowiek pozna swoje mocne oraz słabe strony, zorientuje się, jak pozbyć się tych gorszych, jak również co zrobić, aby zwiększyć swoją wydajność. Razem z coachem zadecyduje, które umiejętności zamierza rozwijać, aby podnieść jakość swojej pracy. Dzięki obiektywnej ocenie opartej na wiarygodnych kryteriach poczuje, że pracodawcy rzeczywiście zależy na nim i na jego rozwoju.

Ocena 360 stopni niesie także sprzyjające efekty dla samego pracodawcy. Pozwala zebrać konieczne pracodawcy (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-case-study-co-to-jest-i-komu-to-potrzebne) informacje odnośnie zatrudnianych przez niego ludzi (więcej).

Frapują Cię przedstawiane tu zagadnienia? Jeśli tak, to kliknij jeszcze ten odnośnik – znajdziesz tutaj ważne informacje (http://www.raczynski-kancelaria.pl/), które również Cię zaciekawią!

Dzięki szczegółowym danym łatwiej będzie mu wybrać odpowiednie dla nich drogi rozszerzania umiejętności oraz zbudować zespół, który wygeneruje najlepsze dla firmy wyniki. Inwestycja w zdolności swojej załogi to jedna z najistotniejszych spraw, o jaką trzeba zadbać, jeśli chcemy odróżnić się na rynku swoimi usługami albo produktami oferowanymi klientom. Taka ocena to także sposób na poprawę komunikacji pomiędzy załogą a kadrą zarządzającą.