Bezpieczeństwo na stanowisku w pracy jest bardzo ważne

Pracownik fizyczny to osoba, która, jak nazwa mówi,wykonuje pracę wymagającą głównie zastosowania siły fizycznej. Jednak nie jest to do końca prawdą. Wiele robót wymaga specjalistycznego szkolenia lub ekstra kwalifikacji, jak na przykład obsługa urządzeń.

bezpieczeństwo

Autor: Andy Maguire
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym osoby, które są pracownikami fizycznymi wielokrotnie narażają swoje bezpieczeństwo. Niesprzyjające warunki pracy, to najczęstsza przyczyna wypadków. Wyjątkowo narażone na urazy są osoby, które pracują na budowach.Na placu budowy może być bardzo niebezpiecznie, dlatego wszyscy robotnicy powinni nosić kaski i specjalnie stroje ochronne.Im większy teren budowy, tym bardziej restrykcyjne przepisy BHP, których należy przestrzegać.kliknij link podziemny sprzęt górniczy podziemny sprzęt górniczyNa przykład praca monter konstrukcji stalowych, wiąże się nierzadko z przebywaniem na dużych wysokościach, a więc wymaga specjalnego sprzętu zabezpieczającego.

Zasady BHP powinny być przestrzegane zarówno przez pracodawców, jak i samych zatrudnionych.Jeśli godzimy się na pracę w niesprzyjających warunkach bez odpowiedniego zabezpieczenia, wystawiamy się na poważne niebezpieczeństwo. Przeprowadzane na placach budowy kontrole zatrważająco często wykazują poważne zaniedbania w tej kwestii. Z tego powodu co roku na budowach ginie po kilkadziesiąt osób.

bezpieczeństwo

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu pracodawców nadal próbuje oszczędzać na środkach ochrony indywidualnej. Na dodatek nie przeszkala się robotników w zakresie BHP,brakuje też stałej kontroli inspektora BHP w trakcie trwania prac budowlanych. Takie zaniedbania są wynikiem lekkomyślności pracodawców i nieposzanowania zdrowia własnych pracowników. Przypadki takie mają miejsce w każdym regionie. Stąd też niezależnie od tego, czy szukamy praca Bełchatów, czy też pracy w Warszawie, powinniśmy zawsze dokładnie zbadać warunki pracy, jakie obowiązują na samej budowie.

Niestety nierzadko ma miejsce sytuacja, że robotnicy są zatrudniani „na czarno”. Zazwyczaj nie posiadają oni kwalifikacji i nie są dobrze przeszkoleni w zakresie BHP. Tacy pracownicy są szczególnie narażeni na wypadki. Jednakże trzeba pamiętać, że z powodu ich statusu prawnego, w razie wypadku o wiele trudniej jest otrzymać wypłatę z ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że wypadek osoby zatrudnionej „na czarno” wcale nie zwalnia z odpowiedzialności karnej bezmyślnego pracodawcy. Jeszcze trudniejsza sytuacja może się zdarzyć w trakcie pracy poza granicami kraju. Wtedy możemy mieć problemy zwłaszcza z uzyskaniem bezpłatnej pomocy lekarskiej w przypadku poważniejszego urazu.
Więcej na