Payroll

Jeżeli mowa o pieniądzach to doskonale wiemy, że rządzą one światem. Nie jest łatwo funkcjonować bez dostatecznych środków, a i z nadmiarem również nie jest łatwo. Większość osób zauważy plusy i minusy w każdej sytuacji. Ale faktem jest, że lepiej mieć kasę niż jej nie mieć.

czytaj więcej

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com
Ale wynagrodzenie każdego człowieka różni się. Oczywiście można porównać wypłatę osób, które są na podobnych stanowiskach pracy, ale to i tak nie będzie miarodajne. Wszyscy pracodawcy posiadają payroll, czyli wypisanych ludzi, którym płaci. Ludzie, którzy przyjmują wypłatę są, więc zapisani na liście, na której znajduje się ich imię oraz nazwisko i ilość środków do wypłacenia.

Oczywiście w dużej ilości firm dostaje się informacje, które pokazują ile pieniążków otrzymujemy brutto. Wtedy jesteśmy zaskoczeni, bo nagle okazuje się, że bardzo dużo środków jest odciąganych od tego, co niby zarabiamy. Ale (sprawdź to koniecznie) przyzwyczailiśmy się już do tego i ciągle liczymy, że po latach nam się to zwróci, bo w końcu część z tych pieniędzy to nasza lokata na przyszłość.

Wypłata i to, co można z niej oddać

Każdy zdaje sobie sprawę, że od pieniędzy które dostajemy w postaci wynagrodzenia są potrącane różnego rodzaju kwoty. Na co? Tu wiele zależy od stanowiska, na którym pracujemy i od tego, na co sami się godzimy. Z tym właśnie wiąże się payroll. Jeżeli pracownik zgodzi się na odciągnięcie jakiejś części wypłaty na cele charytatywne, to musi to pisemnie ogłosić. Zależnie od tego, czy decyzja wiąże się z tzw. końcówką wypłaty czy dotyczy jakiegoś procenta z całości, to, co miesiąc jest to odciągane z wynagrodzenia.

Rachunki

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze nie w każdej firmie stosuje się tego typu deklaracje, jednak rzeczywiście jest to fajne. Nie chodzi jedynie o poprawienie wizerunku firmy, a raczej o to, że pracownik podpisując tego typu deklarację przekazuje światu coś dobrego. Oczywiście nie jest to obowiązkowe i pewnie część osób uważa, że i tak już dużo potrąca się z ich pensji, ale naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę na tego typu możliwość. Tak samo, kiedy rozliczamy się z Urzędem Skarbowym, warto pamiętać o wpisaniu czyjegoś KRS-u (dowiedz się szczegółów). To nic nas w tym momencie nie kosztuje, ale rzeczywiście może pomóc osobom potrzebującym.