Na co postawić jako ścieżkę kariery po liceum?

W tym roku szkolnym będziesz przystępował do egzaminu dojrzałości i nie zdecydowałeś jeszcze, na jaki kierunek studiów się wybrać? Zachęcamy do przeczytania tego wpisu – istnieje szansa, że dzięki niemu podejmowanie decyzji stanie się prostsze.

Wygląda na to, że dzisiaj obiecującym kierunkiem jest informatyka.

laptop w firmie IT

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
Oferty pracy dla programisty (zobacz oferty pracy dla programistów w w rozmaitych środkach przekazu są niesamowicie liczne. Źródło jest znane – jest to poszukiwany przez ludzi z human resources fach. Informatyków szuka dziś wiele przedsiębiorstw w naszym kraju.

Są to działalności gospodarcze z różnych dziedzin ekonomii – programista jest pożądany zwykle przez firmy kreujące aplikacje, a także te szukające kogoś, kto napisze dla niej wygodny program, który ułatwi jej działanie. O ile twoim marzeniem jest praca w Oracle (praca w oracle w portalu bądź innym komputerowym gigancie, powinieneś naprawdę mocno się starać.

Jeżeli preferujesz studia (http://www.andragog.edu.pl) humanistyczne, wszystko masz trudniejsze. Dziś w Polsce jest zbyt wielu psychologów. Musisz pobuszować w ofertach pedagogicznych dobrych szkół wyższych, by znaleźć te studia, które nie cieszą się tak wielką popularnością. Ciekawym i przyszłościowym wyborem mogą być studia językowe. Zdecyduj się na naukę jakiegoś niezwykłego języka. Spoglądając na aktualną sytuację geopolityczną, dobrym wyjściem wydają się studia języków azjatyckich.

Pamiętaj, że nie należy spoglądać wyłącznie na dzisiejszą sytuację gospodarki. Studia skończysz po 5 latach, do tej chwili dużo może się zmienić. Wiedz także, że nie każdy musi iść na studia. Teraz uniwersytety są pełne. Wytwarzają dziesiątki tysięcy magistrów w każdym roku – to oznacza, że dyplom nie ma takiego znaczenia, jak kiedyś. Może mądrzej jest udać się na jakieś szkolenia, by dostać prawdziwy fach? A może fajniejszymrozwiązaniem okaże się rozwijanie swoich pasji? Przecież tak wielu sławnych ludzi to samoucy, którzy nie studiowali…