Kiedy momencie opłaca się założyć własną firmę? Vademecum dla tych, którzy mają stałą pracę, ale poza tym dorabiają po godzinach

Żeby utrzymać rodzinę pensja jednego małżonka już rzadko kiedy wystarcza. Stąd trzydziestolatki, chcąc nie chcąc, są zmuszone wrócić do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego. Jeśli tylko czas pozwala na podjęcie ekstra obowiązków służbowych, to dużo osób szuka sobie pracy na umowę zlecenie.

samochód

Autor: Dhinakaran Gajavarathan
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednakże podkreślić fakt, że osoba, która decyduje się na dodatkową pracy powinna wpierw zastanowić się, czy będzie w stanie pogodzić wszystkie obowiązki domowe z tymi zawodowymi.Z upływem lat niekiedy okazuje się, że ta dodatkowa praca staje się bardziej perspektywiczna niż ta stała. Przeanalizujmy taką sytuację na konkretnym przykładzie. Wyimaginujmy sobie, że wychowawca przedmiotów zawodowych w państwowej szkole ponadgimnazjalnej znajduje dodatkową pracę w prywatnym ośrodku. Z czasem dostaje coraz więcej zleceń i w rezultacie zarabia dużo więcej niż na etacie. A kiedy owych zleceń jest już dość dużo, to można śmiało pojechać do urzędu, aby tam dokonać rejestracji własnej firmy.Zarabianie na własny rachunek na pewno okaże się w tym przypadku rozwiązaniem bardzo korzystnym, szczególnie wtedy, kiedy trzeba codziennie dojeżdżać autem do pracy. Takie dojazdy po części się zwrócą, gdyż opłaty za ropę można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Kiedy jednakże posiada się pojazd osobowy zarejestrowany na firmę, to wtedy należy również świetnie orientować się, w jaki sposób rozliczyć inne zobowiązania podatkowe. Na przykład, należy obligatoryjnie znać hasło amortyzacja samochodu lub odmiennego środka trwałego.

Od jakiegoś czas sporo mówi się o ulgach dla świeżo upieczonych właścicieli firm.

Nie chcesz, żeby interesujące posty Ci umknęły? Więc z pewnością wpadnie Ci w oko dobra witryna, na której będziesz mógł przeczytać nowe posty.

Chodzi tutaj rzecz oczywista o zobowiązania względem urzędu skarbowego oraz ZUS-u. I tak, w pierwszych latach działalności każdy człowiek interesu może liczyć, mówiąc potocznie, na mały zus. A to już staje się jednoznaczne z mniejszymi wydatkami, a zatem więcej zarobionych pieniędzy można przeznaczyć np. na rozwój lub wcielenie w życie nowych pomysłów czy nawet na wakacyjny wyjazd na Majorkę.

podatki

Autor: Calgary Reviews
Źródło: http://www.flickr.com

Pewnym ukłonem w stronę podatnika może stać się tzw. podatek progresywny. Mianowicie, wysokość zobowiązania zależy w tym przypadku od wysokości dochodu, więc i w tej sytuacji jest to duże udogodnienie dla przedsiębiorcy.

Jeśli zainteresował Cię niniejszy post, bez ociągania przeczytaj dodatkowo inne warte przejrzenia wpisy – na pewno także Cię zafrapują.

Warto też dostrzec fakt, że tak niższe podatki jak i mały zus mają już z definicji przyczyniać się do wzrostu gospodarczego, bo przedsiębiorstwa dają nowe miejsca pracy, a posiadacze punktów usługowych bądź co bądź płacą należności do urzędu skarbowego.