Nadmierne eksploatowanie się ogumienia i elementów tocznych kół to skutki niewyważenia kół.

Okres zimowy już praktycznie kończy się. W punktach serwisowych należy przygotować się do nadchodzącego sezonu wiosennego. Wiele warsztatów przygotowuje promocje przeglądów auta po sezonie zimowym – uwolnienie dolnej płyty pojazdu od wszędobylskiej substancji uszorstniającej drogi, serwisowanie układów hamulcowych i zmianę ogumienia z zimowych na letnie.

imadło

Autor: WORX
Źródło: WORX

Odnotowano że Polacy zaczęli systematycznie odwiedzać warsztaty oponiarskie z zamiarem wymiany opon w następujących po sobie sezonach: jesiennym i wiosennym. Zamiana powyższa zapewnia większe bezpieczeństwo na jezdniach, jak również większy komfort odbywania podróży.

Fascynuje Cię ten temat? Jeśli tak, to po przejściu do serwisu odnajdziesz podobne pasjonujące informacje, których nie zapomnisz długo.

W każdym zakładzie oponiarskim do dyspozycji jest wyważarka do felg, służąca do poprawnego wyważania kół w pojeździe. Czytaj : wyważarka do kół – zobacz

W czasie zwykłego użytkowania, felgi w kołach wyrabiają się, co powoduje nierównomierne przemieszczanie się pojazdu względem osi jezdni, lub podwyższony poziom głośności przy przekraczaniu szybkości. Nawet nowe obręcze kół potrzebują wyważenia, ponieważ mogą skutkować nierówną jazdę i stwarzać zagrożenie dla ruchu samochodów.

Skoro spojrzałeś na umieszczone w tym miejscu artykuły, to dodatkowo zerknij na opracowanie (https://osauto.pl/naprawy-biezace), które również prawdopodobnie przykuje Twoją uwagę.

Czasem zdarza się, że przy niewyważonych kołach samochód samoczynnie skręca w jedną stronę, co może przyczynić się do kolizji drogowej. Wyważanie obręczy kół polega w popularnym tłumaczeniu na dołożeniu do nich, ołowianych ciężarków, aby uzyskały równomierną wagę, co spowoduje wyprostowanie się toru jazdy. Wyważanie wykonuje się po to, by kręcące się koło nie powodowało wibracji, które są potem przenoszone na pozostałe podzespoły samochodu.

solidne imadło obrotowe

Źródło: http://www.dowarsztatu.com/

Nieprawidłowe wyważenie kół jest przyczyną zwiększonego zużycia opon, zespołów tocznych i elementów układu kierowniczego oraz podzespołów zawieszenia. Powoduje również pogorszenie przyczepności kół do powierzchni jezdni, obniżenie efektywności hamowania oraz kierowalności i płynności ruchu pojazdu. Pomimo coraz dynamiczniejszego rozwoju techniki i mechanizacji, narzędzia ręczne w dalszym ciągu należą do podstawowego wyposażenia wielu stanowisk pracy. Do najczęściej używanych narzędzi ręcznych zaliczamy: młotki, obcęgi, wkrętarki, pilniki, piły ręczne, imadło obrotowe, siekiery. Każde z narzędzi ręcznych wymienionych wyżej posiada odrębne cechy i właściwości, które należy uwzględnić w trakcie wyboru narzędzi do konkretnej czynności. Imadło ręczne służy do mocowania materiałów poddawanych obróbce ręcznej lub mechanicznej.