Olej hydrauliczny – czym jest i jakie ma dziś wykorzystanie?

Olej hydrauliczny, inaczej określany jako hydrol to olej, jaki w wielu przypadkach ma postać gęstej czerwonej czy żółtej cieczy. Jest on użytkowany na dużą skalę, między innymi stosuje się go w układach tłumiących albo napędach hydraulicznych.

Smary przemysłowe
Oleje te można sprężyć do istotnie wielkiego ciśnienia, dzięki czemu nawet w niskim napędzie wolno pozyskać ogromnie dużą siłę. Olej ten świetnie oddziałuje też na żywotność rozmaitych części, bo smarowanie fragmentów metalowych olejem hydraulicznym powoduje, iż części te wolniej się używają, przez co umieją być sprawne przez niesłychanie długi okres. Oleje – poznaj naszą firmę – hydrauliczne posiadają jednak swoją wadę, jest nią to, że urządzenia pracujące na tym oleju stale są nim pokryte, tak więc nie można stosować go w miejscach, jakie wymagają zachowania sporej czystości.

Dzisiaj rodzajów oraz typów olejów hydraulicznych zdołamy wyróżnić niezmiernie dużo. Ten okazały zakres olejów hydraulicznych wynika z tego, że mają one naprawdę okazały zakres temperatur i ciśnień. Pośród ogromnie modnych olejów hydraulicznych zdołamy wyróżnić między innymi olej hydrauliczny syntetyczny czy oleje mineralne, jakie mają dzisiaj nadzwyczaj duże zastosowanie oraz przynależą do olejów, jakie są stosowane najczęściej.

olej silnikowy

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com
Oleje hydrauliczne wykorzystuje się w wielu przeróżnych urządzeniach oraz maszynach, przykładowo są one stosowane w układach hamulcowych, siłownikach hydraulicznych czy też amortyzatorach, na domiar tego oleje hydrauliczne stosuje się także w napędach, których zadaniem jest poruszanie lotkami odrzutowca. Należałoby jeszcze wiedzieć jakie najistotniejsze parametry zdołamy wyróżnić w olejach hydraulicznych. Ewidentnie zalicza się do nich gęstość, która wynosi od 900 do 1000 kg/m3, i także temperatura zapłonu, która najczęściej wynosi 300 stopni Celsjusza. Ponadto do istotnych parametrów olejów hydraulicznych przynależy również temperatura płynięcia, jaka wynosi – 40 stopni Celsjusza i lepkość kinetyczna, jaka w niesłychanie wysokiej mierze jest zależna od temperatury pracy.