Czy warto przebierać ogumienie wraz ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Niemal każdy kierowca myślał o tym, czy naprawdę należy przebierać ogumienie samochodu, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne. Można spotkać wiele teorii na ten temat, jednak bardzo dużo argumentów przemawia za tym, że opony trzeba zmienić. Dlaczego powinno się to zrobić?
Bardzo często zadawanym pytaniem jest czas, w którym powinno się wymienić opony. Najwięcej źródeł mówi o temperaturze granicznej 7°C.

Warto o tym pamiętać, ponieważ poniżej tej temperatury opona letnia twardnieje, co nie jest korzystne. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę, że ogumienie letnie oraz zimowe jest zróżnicowane pod względem materiału, z którego są produkowane. W dodatku struktura bieżników jest zupełnie odmienna. Opona na okres zimowy ma zdecydowanie więcej lamelek, czyli nacięć. Dzięki temu w danych warunkach istnieje możliwość posiadania maksimum osiągów. Warto również wiedzieć, że opona zimowa jest bardziej elastyczna niż letnia, co sprawia, że mocniej trzyma się drogi.

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Dzięki lamelkom opony wbijają się w zimowe podłoże, jednocześnie natychmiast doskonale się oczyszczają i lepiej usuwają wodę. Zimowe opony posiada większą ilość krzemionki, dlatego też gdy temperatura będzie niższa niż 7°C auto będzie lepiej się poruszać. Z kolei letnie opony motocyklowe dobrze będą sobie radzić na mokrym asfalcie. Latem zimowe tracą dobre właściwości. Zmiana opon w prawidłowym czasie pozwala również na skrócenie drogi hamowania. Należy wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są także opony – strona internetowa – całoroczne , jednak nie będą najlepszym rozstrzygnięciem. Nie można posiadać podczas ich używania maksymalnych osiągów, dodatkowo opony całoroczne nie poradzą sobie zimą i w lecie tak dobrze, jak przystosowane do warunków atmosferycznych ogumienie. Hamowanie na śliskiej nawierzchni także może stać się problemem. Jeżeli chcemy zakupić opony, warto wiedzieć, że używane wcześniej ogumienie nie jest najlepszym rozstrzygnięciem. Zdarte bieżniki źle przyczepiają się do nawierzchni czy odprowadzają wodę.

Niemal wszystkie rodzaje opon na pewno oferuje hurtownia opon. Aby znaleźć dobrą ocenę należy jedynie wpisać w wyszukiwarkę frazę: „hurtowania opon” i sprecyzować, dodając nazwę miejscowości, która nas interesuje. Oczywiście jeśli poszukujemy konkretnego producenta powinno się wprowadzić także jego nazwę, np. „opony Goodyear”.
Choć pojawiają się informacje, że zmiana ogumienia jest niepotrzebna, dzięki niej uzyskamy maksimum osiągów i bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że tylko całkowita wymiana przyniesie nam zamierzony. Powinno się to wykorzystać.