W jakim terminie należy aktualnie wydać fakturę do paragonu?

Z roku na rok przybywa Polakom ustaw. Każdy człowiek biznesu prowadzący swoją działalność gospodarczą musi nieustannie być na bieżąco w rzeczach księgowych. Nie jest prosto orientować się w ciągłych zmianach, z tej przyczyny mało kto decyduje się na założenie własnej działalności. W necie można niemniej wyszukać wiele informacji na ten temat.

Rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Funkcjonują rzetelne portale, które oferują rzetelną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę frazy: zwolnienie z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu lub obowiązek podatkowy, aby owe informacje uzyskać. W owym artykule zostanie podjęta kwestia czasu, w jakim współcześnie każda firma ma zobowiązanie okazywać fakturę do paragonu.
Na początku trzeba uściślić kwestię wystawiania paragonu i faktury. Otóż każdy biznesmen ma obowiązek wystawić paragon konsumentowi, który jest osobą prywatną, jak i temu, kto prowadzi własną firmę.

Ta nowa wiadomość (http://adwokat-jurendt.pl/prawo-medyczne/) jest bardzo interesująca i jeżeli szukasz więcej informacji na omawianą tu problematykę, to odnajdziesz je tu.

Jeśli nie zostanie wydany paragon, to człowiek biznesu który tego nie dopilnuje naraża się na dotkliwe konsekwencje, bo popełnia uchybienie zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wówczas zostają na niego nakładane kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wystawienia faktury VAT. Jeśli nabywca zażąda jej okazania, to ekspedient ma powinność spełnienia żądania konsumenta. W przypadku nie spełnienia tej prośby sprzedawca popełnia naruszenie przepisów, które normuje ten sam „Kodeks karny skarbowy”.

[ten – (poznaj więcej)
Wobec tego do kiedy handlarz musi wystawić wspomnianą fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było konkretnej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Otóż możliwe było postąpienie w dwojaki sposób wobec biznesmena, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał fakturę. Trzeba było było wystawić mu ją w terminie do 7 dni od wydrukowania paragonu. Ten termin był regulowany przez zasady wymienione w ustawie o VAT. Można było również wystawić fakturę nawet do trzech miesięcy od wydania danego paragonu. Ten czas z kolei stabilizowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu ekspertów ten drugi termin wskazywała jako adekwatny. Teraz przepisy są sprecyzowane i każdy sprzedawca ma taki obowiązek w czasie 90 dni. Po ich upływie może, ale nie ma konieczności.
Czytaj też