Prowadząc swoją działalność gospodarczą powinieneś uważać na prawa autorskie

Wiele osób stara się zrozumieć, w jaki sposób odróżnić wzór użytkowy od przemysłowego. Różnica jest trudna do opisania, ale spróbujemy pokrótce to wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy są przedmiotami, które mogą zostać chronione prawem, jeżeli oczywiście są nowatorskie, tzn. nieskopiowane przez kogoś. Wzór użytkowy to coś materialnego, coś co można poczuć pod palcami, natomiast wzór przemysłowy to ogólne wrażenia estetyczne, czyli wygląd. Żeby szybciej to ogarnąć, dajmy na to stół, będzie wzorem użytkowym, jeśli na przykład będzie miał sześć nóg i blat jest połączeniem szkła z drewnem (oczywiście wszystko zrobione w nowatorski sposób), natomiast wzór przemysłowy to wygląd tego stołu, czyli to, że szkło będzie białe i zamglone, a drewno jasne i nogi będą z różnego rodzaju drewna w wielu odcieniach. Można zgłosić parę odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł posiadać szklaną powierzchnię w różnych kolorach. Taka jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma wzorami.

Czy konkurencja w reklamie jest uczciwa

reklama na samochodzie

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Dawniej mawiano, że bycie uczciwym jest w cenie. W dzisiejszych czasach najczęściej „brudne” zagrywki mogą dać więcej niż szczerość. Niestety niewiele osób jest dziś zdziwionych nieuczciwa konkurencja w reklamie. Chociaż życie już nie raz pokazało, że w rzeczywistości prawda wypłynie zawsze na wierzch, to ludzie nadal się łudzą. Polecamy artykuł A najlepiej robić wszystko, co z interesami związane właściwie, bez jakiś nieczystych zagrywek nawet, a może i szczególnie, w reklamie. Ludzie raczej nie lubią braku profesjonalizmu, a właśnie brak pewności w tym, co się robi objawia się niegodnym zachowaniem. Dlatego zamiast robić kłopoty konkurencji nieczystą reklama, może dobrze byłoby znaleźć większą ilość czasu do polepszenia standardu swoich produktów? Wszystkim wyszłoby to na dobre.Autor

Czym tak w ogóle są prawa autora, czyli twórcy[/autor (polecamy sprawdź to koniecznie)

reklama

Autor: Gary Denham
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo często obchodzą różnymi ścieżkami sprawą w obecnych czasach okazują się prawa autorskie. Osoby korzystające z Internetu robią, co im się zamarzy. Nie posiadają żadnych zahamowani, bo pewnie nie do końca zdają sobie nawet sprawę, że często łamią prawa autorskie.

Otwórz ten link elastomer poliuretanowy. Na stronie zobaczysz ciekawe wiadomości na ten temat, omówione w naszymtekście.

Co to są prawa autorskie? Otóż są to wszystkie prawa, jakie ma osoba będąca autorem konkretnego wytworu: może to być tekst, zdjęcia, wygląd jakiegoś produktu, czyli wszystko to, o czym powinien decydować jedynie autor. Tak, więc jeśli cytujemy czyjeś słowa pamiętajmy, że istnieje coś takiego jak cudzysłów. Powinniśmy też podawać źródła nie naszych zdjęć.
Czytaj też