Wady i zalety kredytów pod zastaw lokali mieszkalnych, formalności do spełnienia przy tego typu produktach bankowych.

W większości przypadków ludzie potrzebujący pożyczyć jakąś sumę pieniędzy idą po bankowy kredyt. Przy niskich kwotach najpopularniejsze są typowe gotówkowe pożyczki. Przeciętnie ich czas wynosi od paru miesięcy do siedmiu lat, chociaż znajdzie się i banki, w jakich da się pożyczkę dostać nawet na siedem lat. Są one stosunkowo łatwe do otrzymania, bo poza dowodem osobistym i zaświadczeniami o zarobkach więcej nic nie potrzeba.

Dom
Jednak mają one pewne wady, o jakich należy pamiętać podczas podejmowania tego typu decyzji. Przede wszystkim ze względu na to, że nie mają żadnych zabezpieczeń, to są dość drogie – i dotyczy to zarówno samej prowizji za przyznanie, jak i późniejszych odsetek. Poza tym przy pożyczaniu większej sumy mogą być kłopoty z otrzymaniem takiego kredytu, gdyż przy krótkim okresie raty będą bardzo wysokie, co ma duży wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Jeśli ktoś będzie miał takie możliwości, to dużo lepszym pomysłem w pewnych przypadkach będzie pieniądze (zobacz pożyczka pod zastaw nieruchomości) , znacznie tańsza ale wymagająca pozałatwiania większej ilości formalności.

Ze względu na to, że nieruchomość będzie zabezpieczeniem, to można liczyć na znacznie lepsze warunki niż w przypadku zwykłych kredytów. W większości banków pożyczka pod zastaw domu (wejdź na stronę) może mieć nawet o kilkadziesiąt procent mniejsze oprocentowanie, co znacząco się przekłada na wysokość płaconych rat. Oprócz tego okres kredytowania może być dużo większy, z reguły wynosi on dwadzieścia lat, lecz można trafić na banki jakie mogą zaproponować kilka lat więcej. Wagą zaś jest to, że pożyczka pod zastaw dpożyczce (zobacz pożyczka pod zastaw działki)maga jednak znacznie większej liczby formalności.

Wiąże się to z zabezpieczeniem kredytu, niezbędna jest wycena, za pomocą której bank dokładnie wie jaka jest wartość nieruchomości, oprócz tego niezbędne będzie założenie księgi wieczystej i wykonanie tam wpisów związanych z kredytem. Jednak ze względu na znacznie niższe koszty rozwiązanie tego typu zalecane jest ludziom, którzy będą potrzebować pożyczyć nieco większą sumę pieniędzy.