Jakimi zadaniami zajmuje się aktuariusz i w jakich firmach jest przyjmowany?

Towarzystwa ubezpieczeń muszą zatrudnić w swojej firmie aktuariusza. Wydawać by się mogło, że gdybyśmy pytali przechodniów, czym zajmuje się taka osoba, niewielka liczba osób znałaby odpowiedź. Nie jest to dziwne, gdyż w Polsce mało jest ludzi, którzy wykonują ten zawód. Warto więc przedstawić sylwetkę aktuariusza.

polecana strona www

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Aktuariusz zastosowuje matematykę w towarzystwach ubezpieczeniowych. Oblicza on wartość i ryzyko inwestycji, sprawdza jak wysoka składka przypada na konkretnego klienta, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne informacje. W dodatku ustala rezerwy finansowe na wypadek zbyt wysokich zobowiązań. Usługi aktuarialne pomagają w stworzeniu rocznego raportu dokumentującego stan portfela ubezpieczeń. Wykonują także wszelkie potrzebne analizy. Dlaczego zawód ten jest mniej znany? Przede wszystkim z powodu małej liczby osób wykonujących go. W naszym kraju jest tylko kilkuset przedstawicieli. Można więc orzec, że jest to praca elitarna. Jednakże żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno działać bez aktuariusza (dowiedz się więcej). Jest to spisane w ustawie. Regulacje dotykają działalności jedynie w zakładach, dlatego też poza tą sferą jest ona dowolna.

Żeby zostać aktuariuszem trzeba zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, zdający zostaje wpisany do specjalnego rejestru. Oczywiście to nie jedyne wymaganie, dodatkowo należy mieć wyższe wykształcenie, zamieszkiwać teren Polski, nie być nigdy karanym i posiadać całkowitą zdolność do przeprowadzania czynności prawnych. Każdy aktuariusz musi mieć analityczny umysł oraz doskonale znać matematykę finansową. Aktuariusze pracują również jako konsultanci w dużych przedsiębiorstwach, ponieważ ocena ryzyka jest ważna w każdym procesie decyzyjnym. W praktyce osoba taka potrzeba jest w każdej działalności zajmującej się środkami pieniężnymi, dla której matematyczna analiza jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania.

Laptop

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie wszystko zmienia się niesamowicie szybko. Prawidłowe przewidywanie zmian i ich dobra analiza są dzisiaj kluczem do sukcesu. Dlatego też usługi aktuarialne są niezwykle istotne. Rzecz w tym, aby każda zmiana była przewidziana odpowiednio wcześniej, a działalność mogła się na nią przygotować. Nikt nie poradzi sobie z tym lepiej niż osoba posiadająca analityczny umysł i odpowiednią wiedzę. Dlaczego aktuariusz jest konieczny w towarzystwach ubezpieczeń? To proste. Za pomocą analizowania rynku jest w stanie skrupulatnie określić, jakie składki powinny płacić dane jednostki, oblicza również ryzyko. Za jego pomocą wszystko jest opłacalne, a firma restrukturyzacja firmy jest w stanie poradzić sobie podczas kryzysu. Takie przewidywanie jest bardzo istotne, dodatkowo podparte obliczeniami, w związku z czym naprawdę warto im zaufać.