Czy wysłużone opakowania ze szkła to trudność?

Jeszcze wiek temu większość kuli ziemskiej nie znała określenia – nieczystości. Opakowania powstawały na podstawie naturalnych składników a niepotrzebne, dosyć w szybkim tempie ulegały degradacji przez środowisko.

Wywózodpadom (polecamy pod tym linkiem) odpadów nie był żadną trudnością. Sytuacja zmieniła się pod naciskiem powszechnej produkcji i konsumpcji. Obecnie problemami dzisiejszej cywilizacji są już nie tylko nieczystości z tworzywa sztucznego ale również opakowania powstałe na bazie naturalnych materiałów takich jak: szkło, tektura czy opakowania metalowe. Wobec tego w UE i innych państwach świata jednym z najistotniejszych planów stało się ujednolicenie strategii w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego.

link

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też, w temacie rozporządzania śmieciami weszło w życie dosyć dużo aktów prawnych. Przepisy mają na względzie poprawę rozporządzania nieczystościami. Z wielu nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, jest zagwarantowanie odtworzenia odpadów po opakowaniach. W czasach gdy dysponujemy większą wiedzę na temat ochrony środowiska, denerwuje fakt, że większość przedsiębiorców tak niewiele uwagi przykłada do powtórnego wykorzystania opakowań szklanych. Recykling szkła ma wielką wartość nie tylko ze względów na gospodarność ale także technologicznych i energetycznych.

Teraz biorąc przykład z krajów wysokorozwiniętych, wracamy do opakowań wielokrotnego użytku ze szkła. Wielu właścicieli marek, nabrało przekonania, że opakowanie danego produktu w szkło, podwyższa jego znaczenie w oczach klienta i pomaga budować symbolikę marki. Doceniamy szkło jako dobry surowiec na opakowania artykułów spożywczych. Szkło i zawartość opakowania nie zmieniają smaku, zapachu i koloru . Poza opakowaniami szklanymi również odpady po remoncie nadają się do utylizacji, stanowiąc wartościowe źródło surowców wtórnych. Odbiór gruzu warto zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wówczas mamy pewność, że odpady po remoncie nie trafią do lasu.