Drzwi z regulacją zawiasów zapewniają pewność prędkiej na wypadek naprawy usterki, ażeby mogły usługiwać nam długie lata

Szafka nie chce się zamykać? Drzwiczki z trudem idą czy same się otwierają? A może są krzywe? Czy też drzwi wejściowe posiadają za dużą szparę u dołu? Zobacz zawiasy, przypuszczalnie trzeba je wyregulować. Regulacja zawiasów trwa zaledwie parę minut, a zapewnia oczekiwane efekty.

proponowana strona www

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

Drzwi, głównie te masywne, skonstruowane z litego drewna, usługują latami i są z reguły bezproblemowe. Aczkolwiek po długim używaniu być może, że dolna krawędź skrzydła spadnie i rozpoczyna suwać po posadzce czy też ramię pobieżnie przylega do framugi. Nie ma prostszej awarii do naprawy, niż odpowiednie nastrojenie drzwi przylegające do ościeżnicy. Problem, rozpoczyna się od pomiaru. Dawniej, w drzwiach wewnętrznych montowano jeden gatunek zawiasów. Wtedy za dobre ułożenie skrzydła przy framugi odpowiadało słuszne wkręcenie gwintu zawiasu w skrzydło czy ościeżnicę.

Jednakże rozstawienie ramienia w stosunku do posadzki można było modyfikować, przy użyciu uszczelek o należytej grubości. Współcześnie producenci drzwi mogą instalować zawiasy z regulacją w trzech kierunkach, tak zwane 3D, a również zawiasy schowane. Trzeba pamiętać, że przy wyborze drzwi, zawiasy regulowane (więcej) winny być dostosowane nie tylko do materiałów drzwi, lecz również do typu ich budowy. Standardowe rozwiązanie w drzwiczkach przylgowych to zawiasy nawierzchniowe. Czopy takich zawiasów są dostrzegalne pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą z regulacją w trzech płaszczyznach.

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Zawiasy chowane to nowoczesne rozwiązanie stosowane w drzwiach bezprzylgowych. Takie skrzydło nie posiada profilowanego felcu, a jego krawędź ma kształt prostokąta. Zawiasy są chowane w opasce ukrywającej, uzyskujemy dzięki temu rezultat jednej, zlicowanej płaszczyzny. Oprócz wyglądu drzwi wewnętrzne z gatunku bezprzylgowej mają znakomitą klasę, ponieważ zawiasy kryte są trwałe, mają duży kąt otwierania do 180°. Wolno je również ustawiać w trzech płaszczyznach. Zawiasy regulowane zawsze dobiera się do obciążenia drzwi. Skrzydła drzwiowe lekkie kartonowe mają przeważnie dwa zawiasy. Większej liczby zawiasów wymagają w znacznym stopniu ciężkie drzwi, na przykład z płyty (zobacz: płyty elewacyjne hpl) wiórowo – otworową lub zrobione z litego drewna oraz szkła. Regulacja drzwi jest potrzebne, gdy drzwi się otwierają, nie domykają czy są nierówne, bądź podczas ruchu dolna krawędź drzwi ociera się o posadzkę.