Zmotywowani do działania pracownicy – tajemnica powodzenia przedsiębiorstwa

Posiadając własną firmę każdy z nas boryka się z problemem motywacji pracowników do pracy. Jest to istotna rzecz, bo zmotywowani do pracy ludzie to efektywniejsze praca i tym samym wyższe zarobki firmy. Sposób zachęcania do pracy pracowników zależy od kilku czynników zależnych zarówno od pracodawcy jak i pracownika.

Program motywacyjny

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Układając program motywacyjny powinniśmy najpierw zaznajomić się z potrzebami naszych podwładnych. Spełnieni ludzie w firmie będą na pewno lepiej pracować oraz chętniej przychodzić do pracy. Z pomocą przyjdą anonimowe ankiety przykładowo na temat atmosfery w firmie oraz wynagrodzenia. Należy także dowiedzieć się co najlepiej zachęca naszych podwładnych do pracy. Czy są to dodatkowe premie, wolne dni od pracy czy też dobra atmosfera w pracy. Każdy element programu powinien być zgodny z panującymi w miejscu pracy regulaminami oraz musi być utworzony na potrzeby danej firmy. Co z tego, że obiecamy podwładnym premie za dobrą pracę jeżeli nie będziemy posiadali funduszy na nie.

Każdy z nas chce być doceniany za prawidłowo wykonaną pracę. Dlatego też dobrze jest nagradzać pracowników za to, że starali się dla dobra firmy i wykonali wyznaczone zadania. Program motywacyjny powinien brać pod uwagę takie wynagrodzenia oraz szansę awansu pracowników (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-czy-2-dni-opieki-na-dziecko-sa-uzaleznione-od-wykorzystanego-urlopu-wypoczynkowego) jeśli przez dany okres czasu wzorowo pracują. Praca, w której istniej możliwość awansowania z pewnością będzie bardziej interesująca dla potencjalnych pracowników, aniżeli taka, w której przez wiele lat będziemy na jednym stanowisku. Program motywacyjny musi brać po uwagę też szkolenia dla członków firmy oraz konferencje podsumowujące sukcesy firmy.

Szkolenie motywacyjne

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Wykwalifikowani pracownicy, pochwaleni publicznie za swoją dobrze wykonaną pracę to idealny sposób na zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa. Ważnym krokiem po utworzeniu programu motywacyjnego jest zaprezentowanie go pracownikom, zarysowanie misji firmy oraz wartości, którymi mają kierować się pracownicy.

Ważne jest także wyznaczanie mniejszych celów podwładnym, by krok po kroku można było dotrzeć do określonych przez pracodawcę większych celów. Kluczem do sukcesu firmy są wykwalifikowani, chętni do pracy i zadowoleni pracownicy. Warto jest więc zadbać o ich potrzeby a także prawidłowo nagradzać za dobrze wykonaną pracę. Przyniesie to na pewno efekty w krótkim czasie.