Jak właściwie zarządzać zespołem pracowników?

Odpowiednie koordynowanie grupą pracowników to jedno z najważniejszych zadań w większości średnich i dużych firm. Obecnie możemy znaleźć niezwykle wiele ciekawych artykułów na ten temat, organizowane są także szkolenia zarządzanie.

Warto więc przekonać się, w jaki sposób można właściwie zarządzać pracownikami, aby oczekiwać odpowiednich rezultatów, a jednocześnie zachować szacunek pracowników (zobacz wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony).

Na początku należy uświadomić sobie, iż zarządzanie ludźmi to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien posiadać każdy dobry menadżer – polecamy szkolenia zarządzenie. Pracowity, wykwalifikowany i ufający sobie zespół pracowników może okazać się największym kapitałem, jaki posiada firma. Trzeba również pamiętać, że każdą firmę tworzą przede wszystkim ludzie. Podstawowym zadaniem każdego menadżera jest zatem wykorzystanie tego, co jest w nich najcenniejsze.

Musimy wiedzieć, że każdy pracownik jest dobry w innej dziedzinie, aczkolwiek największa siła tkwi w pracy zespołowej i we współpracy między członkami ekipy. Aby osiągać wysokie rezultaty musimy nie tylko właściwie zarządzać ludźmi ale także wybrać takie osobowości, jakie w najbardziej efektywny sposób wzbogacą naszą firmy. Istotny bywa więc już sam etap rekrutacji.

szkolenia

Autor: U.S. Embassy Tel Aviv
Źródło: http://www.flickr.com

W trakcie rekrutacji trzeba wykazać się bardzo dobrym wyczuciem. Jeśli już na początku wybierzemy ekipę solidnych fachowców, później będzie nam znacznie lepiej pracować z nimi. (Nowość: zarządzanie zadaniami) Bardzo ważna bywa także odpowiednia komunikacja w obrębie firmy. Ludzie nie będą ze sobą współpracować, jeśli nie będą w stanie komunikować się ze sobą. Istotna jest przy tym komunikacja w pracy, podczas kolejnych projektów zawodowych, lecz także ta nieformalna – na wyjeździe integracyjnym, w kuchni itd. Reasumując: należy kłaść nacisk na formy spędzania wolnego czasu poza pracą, dzięki którym pracownicy będą mieli szansę lepiej zintegrować się ze sobą.

Należy także obdarzać swych podwładnych zaufaniem. To w dużej mierze ma wpływ na ich samoocenę. Należy również mieć na uwadze to, w jaki sposób nasi pracownicy radzą sobie z problemami, jakie pojawiają się na ich zawodowej drodze. To właśnie umiejętność radzenia sobie w problematycznych sytuacjach jest najlepszym dowodem na to, że dana osoba jest kompetentna.

Czytaj też