Najpierw musimy określić znak, którym chcielibyśmy określać nasze towary albo usługi. Znak może przyjąć zarówno formę grafiki, jak również melodii czy danego kształtu, który nie będzie mógł być używany przez inne zakłady czy firmy.

Wniosek musimy złożyć w odpowiednim urzędzie. Robimy to samodzielnie bądź z pomocą pełnomocnika, którym jest tzw. rzecznik patentowy. Jeśli zdecydujemy się na jego usługi, będziemy pewni fachowo opracowanego wniosku, a przy tym zostanie on z miejsca oceniony profesjonalnym okiem, jaką ma szansę na rejestrację. Razem ze składaniem wniosku należy uregulować należytą opłatę. Urząd Patentowy ma za zadanie skontrolować czy nasz znak może otrzymać patent i prowadzi w związku z tym wskancelaria (polecamy rzecznik patentowy kraków)ronne badania. Precyzyjnie sprawdza czy zostały dopełnione wszystkie formalności, a następnie przegląda wykaz towarów, które były wpisane na listę.
Jeżeli nie pojawią się żadne zastrzeżenia, Urząd udziela pozwolenia na opatentowanie znaku, o ile będzie uregulowana opłata rejestracyjna oraz opłata za publikację. Czas czekania na decyzję urzędu to nawet 16 miesięcy. Teraz już orientujesz się, jak zarejestrować znak towarowy. Możesz zrobić to jak najszybciej, aby nie okazało się, że ktoś już Cię ubiegł i będziesz zmuszony zastanawiać się nad nowym oznakowaniem swoich wyrobów lub usług.