Rozliczenia z nawiązką do ZUS, progi w podatku liniowym – czyli rozliczenia coraz bliżej

Każdy koniec roku wiąże się z przygotowywaniem przez pracodawców zeznań podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jak w związku tym wygląda regulowanie niedociągnięć finansowych? Jakie są przeliczniki mówiące o tym ile powinny wynieść nas odsetki od zaległości ZUS? Kto skorzysta z możliwości podatku liniowego?

Każdy z pracujących na umowie o pracę odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowne składki. Obowiązuje nas zestawianie w deklaracjach m.in. wysokości składek na ubezpieczenie społeczne a także składki do OFE (więcej na ). Instytucja w każdym roku ustala stawki które „wisimy” – przy składkach społecznych są one równe 8 % od rocznej kwoty wpłat, przy OFE równają się 4,51 % na rok.

Stworzyliśmy dla Ciebie ciekawy fakt (https://www.eccotravel.eu/meksyk/). Po kliknięciu w niego znajdziesz więcej szczegółów na interesujący Cię temat i będziesz miał możliwość rozszerzyć swą wiedzę.

Cyfry te zmieniają się w ciągu lat – bieżące można podejrzeć na centrali urzędu. ZUS przedstawia także wysokość spłat za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W bieżącym roku odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Wszystkie istotne dla dłużników cyfry widnieją też na stronach US – jest to kolejna instytucja z którą musimy się rozliczyć. Obserwując właściwość urzędów skarbowych w dużym mieście, z kilkoma urzędami, wystarczy wpisać adres tymczasowy i wyświetli się najbliższy urząd.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

W innych zakładkach powinny widnieć najświeższe aktualności o podatkach, a także informacje o zwolnieniach z podatku itp.
Kolejnym wartym poruszenia zagadnieniem przy rozliczaniu się jest kwestia podatku liniowego. Sprawa wydaje się prosta, ponieważ podatek liniowy zasady ma proste: sprzyja jednej grupie – bogatym. Przedsiębiorcy, osiągający roczny dochód ponad 85 tysięcy złotych dzięki pozarolniczej działalności łapią się na tzw. drugi próg podatkowy wynoszący 32 %.

Interesują Cię przedstawione przez nas treści? Szalenie nas to raduje. Zapraszamy zatem na nowy najnowszy artykuł (http://inoffice.pl/sale-konferencyjne/), który ukryty jest pod wskazanym linkiem.

Poniżej tej kwoty obowiązuje stawka 18 %.

Podatek sprowadza się do różnicy między przychodami, a kosztem ich uzyskania. Nie jest to łatwe – przekroczenie 85 tys. złotych bywa bardziej skomplikowane także dlatego, że przedsiębiorcy nie skorzystają z taryf na sieć, potomstwo, ani nie rozliczą się wspólnie z małżonkiem. Opodatkowanie liniowe wymaga od zeznających spisania kolejnej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też