Prowadzisz blog? A czy słyszałeś, iż w poszczególnych przypadkach musisz się z tego rozliczać? Sprawdź w czym rzecz

Obecnie prowadzenie bloga jest czymś popularnym. Interesuje się tym dużo osób, chociaż dużo z nich robi to zwyczajnie z czystej pasji, nie myśląc w ogóle o kwestiach zarobkowych. Zwyczajnie, jest coś do przekazania, znamy się na określonej kwestii, posiadamy jakieś hobby, więc mamy szansę się z kimś podzielić naszymi doświadczeniami.

zobacz tutaj

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie więcej osób jednak używa blog do zarabiania,zamieszczając reklamy na prywatnym blogu. Tym samym nie pamiętając, że należy się z tego rozliczać.

Ta wiedza coraz bardziej powszechna, ale w tym samym czasie nie do końca znana godna jest uwagi, zwłaszcza, że już prawie kończy się czas rozliczania pit 2014. Warto wiedzieć, iż uzyskiwanie dochodów z reklam podlega opodatkowaniu. Mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która rozpatruje rozmaite źródła zarobków,przykładowo będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu stosowania reklam w internecie – dowiedz się szczegółów. Określane są jako dochody powiązane z umową najmu, czyli chociaż to śmiesznie brzmi, związane są z tego typu czynnościami jak wynajem lokalu.

Naturalnie tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Równocześnie do chwili, gdy uznajemy nasz blog jak pasję, kolejne zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podchodzi pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, gdy przeradza się w podstawowe i praktycznie jedyne źródło utrzymania, kiedy mamy kilka blogów, to mamy szansę zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki dochód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak zwykły przychód z tytułu wynajmowania.Równocześnie, powinniśmy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W taki sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Na co się zdecydować? Jak pokazuje zdarzenia, korzystniejsze przy niewielkich dochodach rozliczenie to ryczał. Gwarantuje to mniejsze obciążenia, z powodu niższej stawki. Co bardzo istotne, jeśli zdecydujemy się na ryczałt podczas roku mamy wybór, wpłacania miesięcznego lub raz na kwartał. Jeśli zaś wybierzemy zasady ogólne, to po prostu wpłacamy miesięcznie, ale pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Należy o tym nie zapominać przy tegorocznym rozliczaniu pit (zobacz rozliczenie pit program) 2014.