Posiadasz firmę, a może to dokładnie ty jesteś pracownikiem – zobacz wiadomości na temat umów i podatków

Kwiecień to w Rzeczpospolitej czas na przypominanie obywatelom o wypełnieniu dokumentów PIT. To również częstokroć chwila, w której zastanawiamy się, co robić w przyszłości – zostajemy u swojego pracodawcy, podejmujemy decyzję o zmianie firmy, a może rejestrujemy własną?

podatki

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od materii, jaką bywa podatek (czytaj też ceidg) od osób fizycznych. Rokrocznie typowy obywatel naszego kraju jest zobowiązany złożyć w pobliskim Urzędzie Skarbowym dokumenty PIT. Przedstawione są tam zarobki z danego roku. Pokrótce – to, co zarobiliśmy. Rzecz oczywista mamy szansę odliczyć sobie ulgi (jak chociażby na dzieci), czy darowizny. Papier, w którym bez najmniejszych problemów widzimy, jaki jest podatek (czytaj też kaucja gwarancyjna) od osób fizycznych, dostajemy od swojego pracodawcy.

Nie musimy zatem sami męczyć się z pewnymi wyliczeniami. Obliczanie wynagrodzenia mamy z głowy. Kiedy stwierdzamy, iż ukazane dane nam nie odpowiadają, możemy rozpocząć poszukiwania nowej pracy. Kiedy już taką wynajdziemy, przyda się wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Prosto go znaleźć na różnych stronach www. A wtedy ściągnąć na sprzęt komputerowy i wydrukować. Warto pamiętać, że wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, to wciąż

podatki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

jedynie wzór i na jego podstawie mamy szansę stworzyć własny dokument wypowiedzenia.

Kiedy człowiek pragnie wiedzieć dokładnie, jaką kwotę będzie miał o nowego pracodawcy, może skorzystać z kalkulatorów. Obliczanie wynagrodzenia bywa wtenczas nadzwyczaj proste. Wystarczy wprowadzić kwotę brutto i otrzymamy netto. To bardzo miły sposób na właściwe rozłożenie kwoty na czynniki pierwsze.

Trzeba pamiętać również o tym, że w obecnych czasach we wszystkim pomoże nam Internet. Wystarczy otworzyć komputer, wprowadzić szukane frazy w wyszukiwarkę i dostaniemy wynik – mnóstwo stron www. A tam poradniki, objaśnienia, a nawet adresy firm, które mnóstwo rzeczy załatwią za nas. Szukasz wzorów umów – włącz Internet. Szukasz księgowej – włącz Internet. Potrzebujesz się rozliczyć – wejdź Internet. Chcesz otworzyć firmę – pomoże ci Internet. Szukasz nowej pracy – tak, również włącz Internet. To skarbnica wiedzy, która jeżeli nie pomoże ci błyskawicznie sama, pokaże drogę, którą masz podążać.