Kontrola drogowa – kontrola odcinkowa i inne sposoby kontrolowania

Popularne w dzisiejszych czasach fotoradary sprawdzają prędkość mijającego je samochodu punktowo. Na krajowych ulicach znajduje się mniej więcej 400 tego typu urządzeń, mimo to Inspekcja Transportu Drogowego ma w planach zakup kolejnych stu. Czy są skuteczne? Wszystko zależy od aspektu, w jakim tę skuteczność rozpatrujemy.

Jeżeli fotoradar jest usytuowany w punkcie z jakiegoś powodu niebezpiecznym, mamy pewność, iż mknące tą trasą auta zmniejszają prędkość, ponieważ polskie przepisy nakazują umieszczenie przed urządzeniem znaku wskazującego na prowadzone w tym miejscu kontrole drogowe.
kontrola prędkości - fotoradar

Autor: Tom Page
Źródło: http://www.flickr.com
Co smutne wielu prowadzących pojazd zaraz po wyprzedzeniu punktu pomiaru ponownie przyspiesza.

Nie poddawaj się – kontynuuj wyszukiwanie interesujących Cię postów. Odnajdziesz ich stosunkowo wiele na naszej kolejnej witrynie. Zachęcamy!

Aby poprawić sytuację, na jesień 2014 r. postanowiono o zastosowaniu kontroli odcinkowej. Urządzenia przeprowadzające pomiar mają się pojawić na trasach najwcześniej w w połowie 2015 r. Coś interesującego: .

Obecnie przewidzianych jest 29 miejsc. Przeciętna kontrola odcinkowa będzie przeprowadzana na dystansie około 2,5 kilometra. Jednak maksymalna długość takiego odcinka może osiągać 10 kilometrów w terenie zabudowanym i 20 km poza. System będzie sprawdzał z jaką średnią szybkością dany samochód przejeżdżał na konkretnym odcinku drogi. Kamery, które zostaną użyte do kontroli, mają nie wyróżniać się niczym wyjątkowym. Odcinki dróg, na których będą przeprowadzane kontrole, muszą spełniać pewne cechy: w ich przebiegu nie mogą znajdować się większe skrzyżowania, na całej ich długości ma obowiązywać podobne ograniczenie prędkości. Przy wyborze znaczącą rolę odgrywa także stan nawierzchni danego odcinka drogi. Inspekcja Transportu Drogowego, jest pełna nadziei.

Jeżeli chcesz znaleźć więcej pomocnych wskazówek (http://www.sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/weze_do_myjek_techkar/weze_kanalizacji_techkar/weze_kanalizacji_25m_techkar,2,3603) na analizowany w tym miejscu temat, to kliknij tutaj, a z pewnością Cię one zaciekawią.

Bazując na doświadczeniach z krajów, w których zastosowano już takie rozwiązania, ilość wypadków na sprawdzanych fragmentach obniżyła się mniej więcej o ponad 50%, a czasem nawet i o 80%. Dla zainteresowanych ofertą:

Poza wspomnianymi nowościami, następny rok, przyniesie kierującym pojazdami zwiększoną ilość dodatkowych urządzeń sprawdzających czy kierowca nie przejechał na czerwonym świetle. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Wszystkie zmiany mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Może Cię zainteresować: