Najistotniejsze zadanie dla wielu przedsiębiorstw to jak zminimalizować koszty działalności. Są metody, jednym z nich jest outsourcing

Więcej i więcej słychać o zjawisku outsourcingu, także personalnym. Jest to jedna z możliwości, która polega na zlecaniu wykonania wybranych procesów biznesowo-kadrowych zewnętrznemu dostawcy usług. Z outsourcingu korzystają przedsiębiorstwa dążące do pozyskania właściwej struktury przedsiębiorstwa, jakie pragną skoncentrować swoje zasoby na najważniejszych funkcjach biznesu.

zobacz
Przedmiotem outsourcingu personalnego są funkcje oraz zadania przydatne w funkcjonowaniu określonej organizacji, w tego typu akurat sytuacji naturalnie chodzi o funkcje personalne. Polega to po prostu na zlecaniu firmom z zewnątrz realizacji zadań i całościowych procesów personalnych. W kontraście przykładowo od outsourcingu związanego z rekrutacją, strategia ta nawiązuje do każdego z procesów, które mają związek z zarządzaniem kapitałem ludzkim. Warto wiedzieć ponadto, iż outsourcing może być uskuteczniany przy równoczesnym wykorzystaniu zewnętrznych działów zasobów ludzkich.

W takiej sytuacji mamy okazję zwiększyć jakość usług firmy, czy skoncentrowania się na najistotniejszych celach biznesowych. Skutkiem niezbyt chwalebnym może być jednak zwolnienie (zobacz wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim) części zatrudnionych, którzy do tej pory byli odpowiedzialna za zadania, które podlegały outsourcingowi. Outsourcing to narzędzie zazwyczaj wykorzystywane przez niewielkie przedsiębiorstwa. Zatrudnienie eksperta na etat, przykładowo praca dla informatyka, zawsze jest związana z ogromnymi kosztami. Im wyższa specjalizacja, tym wymogi finansowe adekwatnie rosą. Koszy te równocześnie mamy szansę zmniejszyć właśnie przez outsourcing personalny (czytaj jeszcze…). Na przykład, firmy, jakich działanie przynosi zyski jedynie sezonowo nie są przychylne,żeby zatrudnić pracowników na etat.

link

Autor: John Kraus
Źródło: http://www.flickr.com
Jednocześnie, dają pracę pracowników tylko i wyłącznie w wybranych okresach muszą się liczyć z wysoką rotacją ekipy zatrudnionej. Stan taki może spowodować obniżenie jakości świadczonych usług. Jeśli skorzystamy z ousourcingu personalnego, mamy pewność, że zatrudnimy odpowiednich specjalistów w najważniejszych dla firmy momentach. Jednocześnie, ogromna zaletą jest również to, że dokonamy tego nie ponosząc ogromnych wydatków finansowych, a tak byłoby, gdybyśmy mieli pracownika działającego na etat.