Metody na dobrą kondycję finansową przedsiębiorstwa

Posiadanie działalności gospodarczej wielokrotnie wymusza podejmowanie wyborów, dotyczących najbardziej opłacalnego finansowania inwestycji. Czasem należy również szukać rozwiązań, umożliwiających poprawę kondycji firmowego budżetu. Możliwości jest niemało i dobrze jest wiedzieć, jak sobie pomóc w poszczególnych sytuacjach.

flaga Unii Europejskiej

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Charakterystyczną branżą jest szeroko ujmowany handel, szczególnie międzynarodowy. Sprzedawcy stresują się, że nie otrzymają należności od importera, szczególnie, że jest to stosunkowo często pojawiający się problem.

Zaciekawiły Cię prezentowane dane? Kliknij na nowy materiał (https://www.eccoholiday.com/p/grecja-kreta) a zapewne dowiesz się świeżych rzeczy, które Cię zaabsorbują.

W takich realiach warto zdecydować się na forfaiting – metodę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) bierze wierzytelności handlowe na siebie. Wynika z tego, że całe ryzyko związane z odzyskiwaniem należności od dłużnika przechodzi na forfaitera. Osoby, prowadzące rolniczą działalność gospodarczą, mogą natomiast skorzystać ze znacznych dofinansowań. Unijne dotacje dla rolników to jednorazowy zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ryczalt-ewidencjonowany) na rozkręcenie działalności lub środki, które można wykorzystać na unowocześnienie gospodarstwa, wymianę sprzętu, czy na usługi doradcze. W przypadku firm również można wnioskować o dotacje z Unii Europejskiej, jednak często jedyny ratunek dla firm to wzięcie pożyczki inwestycyjnej.

Niezależnie od tego, czy interesują nas unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, warto wiedzieć, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z różnych branż i na różnorakie wydatki. Jeżeli okoliczności nas do tego zmuszą, można nawet uzyskać wsparcie finansowe w momencie, kiedy firmie zagraża upadek. Trzeba jednak pamiętać, że każdego rodzaju pomoc finansowa wiąże się z jakimiś zasadami.

pozyskiwanie funduszy UE

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim przyjmiemy oferowane nam pieniądze, trzeba zapoznać się z wszelkimi wymogami stawianymi przez instytucję finansującą, tak, aby nie ściągnąć na siebie dodatkowych kłopotów w postaci zadłużeń, z których przez wiele lat nie będziemy potrafili się wygrzebać. Zaleganie z opłatami to jedna z najczęstszych przyczyn, skłaniających przedsiębiorców do likwidacji biznesu. Można czerpać z dostępnych na rynku produktów finansowych, ale należy to robić z głową, analizując najpierw wszystkie plusy i minusy oraz dobrze się do tego przygotowując.