Jak najlepiej wykonać rekrutację pracowników, plusy korzystania z firm HR.

Wiele firm ma niekiedy dużo problemów z wyszukaniem odpowiednich pracowników. Mimo że teoretycznie na rynku jest spora stopa bezrobocia, to jeżeli szuka się osób z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem, to czasami będą spore problemy z ich wyszukaniem.

rekrutowanie handlowców

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Można rzecz jasna podjąć decyzję o zatrudnieniu absolwentów i nauczenie ich od podstaw, ale będzie się to wiązać w pierwszej kolejności z czasem i kosztami, a oprócz tego nie ma się gwarancji, że taka osoba po upływie kilku miesięcy nie znajdzie czegoś innego. Wiele firm szuka pracowników (zobacz administrator bezpieczeństwa informacji) samodzielnie, publikuje oferty pracy na swojej stronie internetowej i w serwisach z ogłoszeniami, często także szuka wśród znajomych swoich pracowników. Często metody te są wystarczające, i w krótszym lub [agencja pracy holandia] dłuższym przedziale czasu kogoś jednak się znajdzie. Jednak coraz więcej firm woli się zdecydować na fachowe usługi hr – dzięki zleceniu poszukiwania pracowników zawodowcom nie będą one musiały tracić dużo czasu na pilnowanie ogłoszeń i przeprowadzanie rozmów.

Ogromną zaletą przeprowadzania rekrutacji przez firmy HR jest ich znacznie bardziej wyspecjalizowane podejście do poszukiwania pracowników (patrz: HR – usługi). W każdym zawodzie niezbędne będą odmienne predyspozycje i doświadczenie, całkowicie inaczej przebiegać będzie rekrutacja handlowców, a w odmienny sposób specjalistów IT czy księgowych. Wiedza i doświadczenie ludzi zajmujących się zawodowo rekrutacją może im pozwolić znacznie lepiej wyłuskać wśród setek chętnych właśnie te osoby, jakie mają największe możliwości. Przeważnie w czasie szukania pracowników dla klienta pierwszy etap realizuje jedynie firma zajmująca się rekrutacją.

Time tracking

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas niego analizuje się wszystkie oferty, które napłynęły jako odpowiedź, i przeprowadzane są rozmowy z chętnymi. Na tej podstawie wybieranych jest kilka osób, które w następnych etapach są przedstawiane pracodawcy. Następnie wybiera się kandydatów do kolejnych etapów, jakie już najczęściej albo przeprowadzane są wspólnie, albo też zajmuje się nimi już tylko firma szukająca pracowników.