Jakie aspekty są istotne przy wybieraniu opon?

W czasie trudnych warunków atmosferycznych czy na gwałtownych zakrętach najważniejsza dla auta jest przyczepność. Jest pewna liczba czynników, które mają wpływ na ten parametr jazdy. Warunek, na jaki kierowcy nie mogą wpłynąć to stan dróg. O resztę jednak prosto się zatroszczyć – prawidłowa geometria kół, dostosowanie prędkości do panujących warunków oraz przede wszystkim – najlepszej jakości opony do samochodu.

opony od pirelli

Autor: Autoweek USA
Źródło: http://www.flickr.com
Opony są przekładnią między napędem auta a drogą, toteż wywierany jest na nie wielki wpływ, jaki ogumienie powinno znieść. Ponadto warto pamiętać, że żaden samochód nie osiągnie maksimum własnych osiągów na zużytym komplecie opon – dlatego należy kupować dobre ogumienie.

opony zimowe

Autor: Larry Pieniazek
Źródło: http://www.flickr.com

Sezonowe czy wielosezonowe?

Sporą liczbę właścicieli samochodów dręczy kwestia, czy lepiej kupić dwa komplety opon: na lato i na zimę, czy jeden komplet na cały rok. Znacznie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest kupno opon na jeden sezon, które są bardziej przystosowane do warunków panujących w danej porze roku i zapewniają dzięki temu lepszą przyczepność. Najlepiej kupować markowe opony, pirelli jest jednym z najbardziej znanych wytwórców opon, opony tej firmy są polecane posiadaczom samochodów na całym świecie przez liczne grono specjalistów. W Polsce także produkuje się dobrej jakości opony, na naszym rynku istnieje paru polecanych producentów. Jednym z nich jest firma Kormoran, której produkty można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „opony – dalej – kormoran”.

Akcesoria do opon

Warto być przygotowanym na różne trudne sytuacje, w bagażniku każdego właściciela samochodu, również mającego firmowe ogumienie na zimę, powinny być łańcuchy na opony. Gwarantują one przyczepność w trudnych warunkach, przykładowo na zamarzniętej nawierzchni. Kierowcy, którzy lubią, by ich samochód lśnił mogą zainteresować się tzw. dressingami do ogumienia, czyli. różnego typu chemicznymi środkami czyszczącymi oraz pielęgnującymi ogumienie. Efektownie prezentującym się elementem, mile widzianym przez każdego kierowcę są także felgi stalowe (zobacz) czy aluminiowe (patrz). Ponadto, że są eleganckim dodatkiem, pełnią funkcję ochronną znacznie lepiej, niż plastikowe kołpaki.