Ważne rady dla osób wynajmujących lokal

Jeżeli wynajmujesz swoje mieszkanie, bez wątpienia zastanawiałeś się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Co prawda wiele osób wynajmuje własne mieszkania bez opłacania podatku, jednak zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania, bo może to sprawić wielkie kłopoty.

Gotówka

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Najemcy są naprawdę różni, a kiedy (rozwinięcie tematu- bazalt.pl/) pokłócicie się w jakiejś sprawie, taka osoba może napisać na Ciebie donos do urzędu skarbowego. Wtedy musisz liczyć się z uciążliwymi kontrolami i dużymi problemami, a również oczywiście koniecznością opłacenia zaległych podatków. Kiedy zatem nie chcesz mieć kłopotów, niewątpliwie gorąco polecamy Ci zawarcie z wynajmującym umowy i przesłanie jej do urzędu skarbowego. Wtedy zostaniesz poproszony o wskazanie jednego ze sposobów rozliczania podatków.

metafora kredytu na mieszkanie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Możesz rozliczyć podatek od najmu w taki sposób, że bez wątpienia nie będą one wielkim obciążeniem dla Twojego budżetu. Na początek trzeba wiedzieć, że podatek od najmu mieszkania możesz rozliczyć jako przychód osoby fizycznej jak także jako dochód uzyskiwany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kiedy zdecydujesz się na któryś z tych sposobów, wówczas musisz dokonać jeszcze jednego wyboru – możesz wybrać podatek (czytaj też macierzyński) rozliczany ryczałtem albo podatek obliczany jako procent od Twoich dochodów. Często zawsze wybór wcale nie jest taki oczywisty i zależy przede wszystkim od wielu zmiennych – czym jest podatek za wynajem?.

W przypadku jednego mieszkania będzie bardziej korzystne wybór opodatkowania procentowego, w przypadku drugiego zaś – bezwzględnie na odwrót. Jeżeli masz nieco czasu, bez wątpliwości dobrym pomysłem będzie przejście się do doradcy podatkowego. Taka osoba niewątpliwie doradzi Ci najbardziej korzystną w Twoim przypadku opcję. Kiedy masz w planach wynajem długoterminowy, bez wątpienia powinieneś zdecydować się na taką radę. Nawet jeśli zainwestujesz w to dużo pieniędzy, będzie to dla Ciebie wielce opłacalne. Zyski z comiesięcznego najmu z pewnością są tego warte – tym bardziej, że możecie zaoszczędzić naprawdę dużo.