Stałe zobowiązania pracodawcy

Dla wielu przedsiębiorców mających zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, kwestie związane z księgowością mogą spędzać sen z powiek. Załóżmy, że firma jest VAT-owcem, zatrudnia pracowników, w związku z czym faktur przychodowych pojawia się coraz więcej.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przerażony nawałem obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, ponieważ zaufana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.
Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (zobacz tutaj – program do pitów 2015). Spora odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy oraz potrzeba bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, iż wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Z tego względu, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, dobrze jest zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych kompetentnej osobie.

Uwolni to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój biznesu.

Hej, sprawdź to projektowanie aplikacji webowych, jeżeli jeszcze nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej ciekawej stronie a przekonasz się, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Wspomnieć należy, iż ma to znaczenie gdy mowa o mniejszych firmach, a których właściciel poświęca się jej bez reszty, narzekając na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie wynagrodzeń itp.). Zatrudnienie księgowej daje możliwość, by całkowicie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej działalności jesteśmy w staniemożemy także prowadzić samemu. Czy niezbędne są kursy księgowości? Praktycznie nie jest to konieczne, szczególnie kiedy w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza jest mimo wszystko konieczna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania Pit-ów, jak chociażby dostarczanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji drogą elektroniczną.