Odzież robocza do fabryki i jej elementy

Od dawna wiadome jest, że praca fizyczna oraz praca w zakładzie produkcyjnym łączy się z rozmaitymi niebezpieczeństwami. Z zagrożeń tych natomiast wynikają liczne obowiązki pracowników. Obowiązki te wynikają z przepisów BHP, które narzucane są odgórnie w każdym miejscu pracy. Wiadome jest, że ludzie mający pracę biurową raczej nie są narażeni na urazy, czego nie można powiedzieć o tych, którzy zatrudnieni są chociażby w kopalni.

Każda czynność musi być dobrze obmyślona, ponieważ brak skupienia owocuje niekiedy wypadkiem. Tak jest chociażby w sytuacji osób zatrudnionych w miejscach, gdzie pracują przy wielkich i skomplikowanych maszynach. Tam zasady postępowania są dokładnie określone, w ten sposób bezpieczeństwo ludzi nie jest zagrożone. Zasady BHP precyzują także kwestie wiążące się z odzieżą w zakładzie pracy. W przypadku części profesji bowiem niezbędne jest używanie stroju roboczego. Tego rodzaju elementy ubioru jak spodnie robocze do pasa spotykane są u reprezentantów zróżnicowanych profesji.

Różne części odzieży

pracownicy w odzieży ochronnej

Autor: Nuclear Regulatory Commission
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z bardziej specyficznych elementów stroju roboczego jest charakterystyczny hełm ochronny. Takie nakrycia głowy spotyka się przykładowo na budowach, gdzie wykonywane są roboty na wysokości. Oprócz tego często są również obowiązkowe w dużych fabrykach. Ochrona głowy jest sprawą bardzo ważną z uwagi na to, jak istotną częścią ciała człowieka jest głowa. Ponadto dobrze chronione powinny być także ręce i dłonie. Wykorzystywanie takich przyrządów jak tarcze do cięcia stwarza zagrożenie urazami dłoni. Dlatego należy nosić dobre rękawice ochronne (www.poldannet.pl/pl/page/siatki-ochronne/woliery.html).

Obuwie ochronne w pracy
Niezwykle ważną częścią ubioru ochronnego we wszystkich typach zastosowań są buty. W różnych fabrykach i zakładach nierzadko można napotkać zarządzenie, by pracownicy dysponowali ciężkim wzmocnionym obuwiem. Tego typu obuwie chroni stopę na przykład przed upadającymi przedmiotami. Buty ochronne – można obecnie nabyć w bardzo wielu miejscach. Można to zrobić także przez Internet, tym bardziej że tego rodzaju obuwie zazwyczaj występuje w standardowej numeracji. Można także wybrać sobie konkretny fason takiego obuwia, przykładowo wybrać pożądaną długość cholewki oraz materiał wykonania.