Co powinno się wykonać, by zmienić dostawcę gazu?

Paliwo gazowe jest jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Większość gospodarstw domowych wykorzystuje gaz ziemny do przyrządzania potraw – jest to wciąż znacznie mniej kosztowne rozwiązanie od stosowania kuchenek elektrycznych czy indukcyjnych. Oprócz tego część gospodarstw jest ogrzewana za pomocą ogrzewania gazowego, gaz jest także używany do ogrzewania wody w niektórych ogrzewaczach przepływowych.

butle z gazem

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto niektóre samochody są poruszane dzięki użytej w nich instalacji gazowej. Gaz ziemny jest wydobywany na północy i wschodzie kraju, reszta zapotrzebowania jest zaspokajana przez gaz sprowadzony z Rosji oraz innych krajów.

Dostawcy gazuNa terenie Polski sprzedaż paliwa gazowego dokonuje się przez kilka spółek o zasięgu lokalnym, oraz przez potentata rynku energetycznego, jakim jest Grupa Kapitałowa PGNiG. Niestety, lokalni dostawcy są uzależnieni od tej spółki, od której są zmuszeni kupować gaz do dalszej sprzedaży. Jest tak dlatego, że do tego przedsiębiorstwa należą wszystkie zakłady wytwarzając paliwo gazowe w kraju, ta firma zawiera także umowy o charakterze międzynarodowym z zagranicznymi dostawcami. Pomimo tego, że cena dla nabywcy hurtowego jest niższa od tej dyktowanej odbiorcy detalicznemu, dostawcy gazu w Polsce nie zawsze mogą zagwarantować konkurencyjnych kosztów. Niektórzy dostawcy dodatkowo przemycają w umowach wiele dodatkowych opłat.

Zmiana dostawcyJeśli jednak oferta, którą gwarantuje inny sprzedawca jest zachęcająca, warto wiedzieć w jaki sposób właściwie sfinalizować zmianę. Po pierwsze, należy skontaktować się z wybranym sprzedawcą paliwa i wybrać satysfakcjonującą ofertę.

Następnie trzeba zawiadomić pierwotnego sprzedawcę o chęci unieważnienia umowy kupna paliwa gazowego. W przeciwnym razie można dostać nawet dwie faktury od obu firm. Mimo to, że ilość podmiotów decydujących się na odmiennego sprzedawcę paliwa wzrasta, ciągle nie jest to popularna praktyka.

Czy ten wpis pochłonął Cię bez reszty? Jeżeli tak, to przeczytaj również odmienny pełny wpis (https://merservice.pl/uslugi/analiza-danych/), który ma nie mniej fascynujące wiadomości.

Media podają, że do połowy minionego roku tego rodzaju zmiany dokonało zaledwie kilkaset podmiotów – odbiorców indywidualnych oraz spółek. Jest to jednak tendencja wzrostowa, w pierwszym roku gdy taka zmiana była możliwa, zdecydowało się na nią tylko kilku klientów.