Jeżeli masz pytania natury prawnej związane z zatrudnieniem, porozmawiaj z radcą prawnym

Stabilna oraz stała praca bywa wartością szczególnie istotną dla człowieka, gdyż stwarza warunki, by spokojnie żyć i spełniać materialne potrzeby. Każda osoba dąży do tego, aby otrzymać jak najkorzystniejsze możliwości zatrudnienia. W pewnych sytuacjach nie bywają one gwarancją, że bez końca będzie się otrzymywać tak dobre wynagrodzenie, bo pracownik może otrzymać wypowiedzenie zmieniające.

Na czym polega wypowiedzenie zmieniające? Źródło:

Obowiązki zawodowe wykonuje się w oparciu o umowę o pracę, jaka wyznacza ilość przepracowanych godzin, jak również wysokość zarobków, zakres kompetencji i inne okoliczności pracy. Czasem może dojść do sytuacji, gdy właściciel firmy nie może dłużej zatrzymać pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-urlop-tacierzynski-a-urlop-ojcowski-jak-je-odroznic) według dotychczasowych warunków umowy.

w kancelarii prawnej

Autor: Charles Kremenak
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach pracodawca daje zatrudnionej osobie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i jeśli pracownik zdecyduje się je zaakceptować, po okresie wypowiedzenia rozpoczyna pracę na nowo ustalonych warunkach. Nie muszą się one wiązać ze zmianą wynagrodzenia, pracodawca może chcieć zmienić chociażby miejsce wykonywania obowiązków. Nie w każdym przypadku pracownik decyduje się podjąć współpracę na świeżych warunkach.

Co dzieje się, jeżeli właściciel firmy daje wypowiedzenie zmieniające?

W sytuacji, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenie tego typu, trzeba dobrze przemyśleć, czy propozycja jest korzystna dla pracownika. Nierzadko pensje znacząco zmieniają się, gdy dostaje się wypowiedzenie zmieniające a odprawa nie należy się w każdym przypadku. Kiedy posiada się wątpliwości powiązane z otrzymanym wypowiedzeniem albo nie jest się pewnym, czy przełożony ma prawo tak postąpić, warto porozmawiać z radcą prawnym.

Radca prawny odpowie na wszelkie pytania związane z kwestiami kodeksu pracy

W sytuacji, kiedy boryka się z jakąś trudną sprawą związaną z prawem pracy, warto odwiedzić radcę prawnego. Specjalista z pewnością odpowie na wszelkie pytania oraz rozwieje pojawiające się wątpliwości – Jedynak Rogowska kancelaria kancelaria prawna oleśnica prawna w Krakowie. Taka wizyta z pewnością będzie nieodzowna w wypadku osób, które otrzymają od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające, a nie chcą go przyjmować i nie wiedzą, co mogą w tej sprawie uczynić. Radca prawny posiada doświadczenie między innymi w reprezentowaniu podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych w rozprawach sądowych.