Co symbolizuje skrót ISO i jakie normy ISO możemy teraz wymienić?

ISO oznacza Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, natomiast jej określenie wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Decydującym celem tej organizacji jest łączenie krajowych organizacji normalizacyjnych, powinno się także nadmienić, że ISO jest organizacją pozarządową. Intrygującą informacją pewno jest to, że tytuł ISO nie jest skrótem – jest to oficjalna nazwa, jaka pozostała entuzjastycznie przyjęta w czasie konferencji założycielskiej, bowiem jest ona łatwa do wymówienia a także łatwa do zapamiętania.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Organizacja ISO została ustanowiona w Londynie w 1946 roku w toku jednej konferencji. Na konferencji tej powiązały się dwie różnorodne organizacje, jedną z nich była Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych natomiast drugą Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych ds. W konferencji tej wzięło udział niemało przedstawicieli rozlicznych państw i miała ona całkiem burzliwy, niemniej z pewnością ogromnie fascynujący przebieg. Swoją oficjalną działalność ISO zapoczątkowało 23 lutego 1947 roku.

Obecnie możemy wymienić bardzo wiele różnorodnych norm ISO. ISO ustanawia dziś normy w każdej dziedzinie życia, dlatego możemy wypunktować ich istotnie niesłychanie dużo. Wśród wielu rozlicznych norm zdołamy między innymi wymienić normę Iso 50001 (sprawdź tu) bądź też iso (kliknij to) 27001, jaka jest normą dotyczącą bezpieczeństwa informacji (dowiedz się więcej). Dodatkowo dzisiaj wyróżnia się także normę ISO 9407, jaka odpowiada za wielkość obuwia, oraz także normę ISO – szczegółowe informacje – 9000, jaka należy do rodziny norm od zarządzania jakością.

Normy HACCP

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród norm odkryjemy także normę ISO 14001, która jest odpowiedzialna za kierowanie środowiskiem, normę ISO 8601, która dotyczy zapisu daty oraz czasu bądź również normę ISO 5800, jaka dotyczy czułości filmów fotograficznych. Jak więc widać, norm tych jest istotnie nadzwyczaj wiele i rzeczywiście dotyczą one praktycznie każdych sfer naszego współczesnego życia.