Nie zapominaj, aby przekazać jeden procent deklarowanego podatku, to wyjątkowo istotne

Z początkiem nowego roku nadchodzi okres, gdy podatnicy muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację podatkową za rok miniony. To także doskonała okazja, żeby zrobić coś pożytecznego i oddać część własnego podatku dla założonych fundacji, stowarzyszeń oraz osób wymagających wsparcia. Jest dużo organizacji, którym przyda się każda złotówka od rozliczających się.

Wiedz, że masz taką możliwość

Dzieci

Autor: juan fernando posada aguirre
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo, że co rok dużo się o tym mawia, wciąż nie każdy podatnik jest świadom, że ma możliwość zadysponować maleńką cząstką swojego podatku i przekazać ją na organizacje pożytku publicznego. Rozchodzi się zaledwie o 1% podatku, jednak w przypadku tego typu podmiotów ważny okazuje się każdy grosik – organizacje użytku publicznego.

Organizacje wykorzystują później te środki w własnej pracy: w pomocy chorym dzieciom kinkiety (zobacz więcej) starszym osobom, w opiece nad porzuconymi zwierzakami bądź w akcjach ekologicznych. Wyróżnia się mnóstwo różnych komórek, jak także prywatnych osób znajdujących się pod opieką fundacji, jakie wymagają wsparcia, więc na pewno każda osoba znajdzie kogoś, komu zapragnie okazać pomoc.

Przekazanie 1% jest bardzo proste Przekazanie 1% podatku bywa dla podatnika bardzo proste i w ogóle nic go nie kosztuje. Po prostu składający zeznanie podatkowe ma prawo dysponować częścią własnego podatku i oddać te środki w ręce, które je spożytkują, zamiast do skarbu państwa. Samo przekazanie 1% opiera się jedynie na wpisaniu odpowiedniej deklaracji we wskazanej tabelce zeznania podatkowego – przekaż 1% podatku potrzebującym.odsyłam do strony www (bezpłatny dostęp)Należy wprowadzić tam numer KRS organizacji, którą chce się wspierać częścią swojego podatku i kwotę. Z numerami KRS wybranych komórek można zapoznać się na ich stronach internetowych.

Nie wiesz komu oddać własny 1%?
Czasem podatnicy rezygnują z oddania 1% podatku, bo nie mają pojęcia, komu mogą przekazać te pieniądze, albo po prostu wartość zwrotu zdaje im się bardzo niewielka. Tymczasem nie powinno się w ten sposób myśleć, bo grosik do grosika zbiera się suma, jaką fundacje mogą wykorzystać w własnej działalności.

Dużo fundacji wspiera własne działanie wyłącznie na pomocy dobrych ludzi i dla nich 1% podatku okazuje się przysłowiowym „być albo nie być” – zobacz – . Kiedy zaś nie wie się, jaką organizację wybrać, można zaznajomić się z ich wykazem w internecie albo popytać wśród znajomych, czy ktoś nie szuka wsparcia.