Wsparcie dla rolników – jakie kredyty są dla nich przygotowane?

Unia stwarza wielkie szanse dla rolników. Przede wszystkim wspiera ich w otrzymaniu wsparcia finansowego, bez którego niejednokrotnie nie daliby sobie rady. Jakie kredyty na nich czekają oraz co należy zrobić, aby je pozyskać?

Dotacja z Unii

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od kredytów na start. Przeznaczone są dla młodych rolników, którzy planują uruchomić swoje gospodarstwo. Dzięki specjalnemu programowi nie będą zmuszeni obawiać się braku gotówki, gdyż nie da się ukryć, iż kupno ziemi (zobacz pożyczki dla zadłużonych rolników) albo koniecznych do prac maszyn jest wyjątkowo kosztowny. Cena za jedną maszynę może przekroczyć nawet 100 tysięcy, a to suma praktycznie niemożliwa do uzbierania przez młodego człowieka.

A 100 tys, to wyłącznie początek, więc powyższy kredyt jest ogromną okazją do urzeczywistnienia swoich planów i zdobycia sukcesów na tym trudnym, ale bezustannie przyciągającym wielu ludzi polu. Unia proponuje także kredyty dla doświadczonych rolników, którzy już od jakiegoś czasu prowadzą swoje gospodarstwo i potrzebują pieniędzy na przykład na kupno nowego ciągnika, wykonanie następnej linii produkcyjnej lub wybudowanie budynków niezbędnych do trzymania zbieranych plonów. Unia często stawia skrupulatnie określone wymogi, na przykład kupowane maszyny nie mogą być więcej niż 5-letnie czy pochodzić od właściciela, który także nabył je z dofinansowań unijnych.

Gotówka

Autor: Carlos ZGZ
Źródło: http://www.flickr.com
Niniejsze wymogi nie są trudne do zrealizowania, ale trzeba o nich pamiętać. Okres kredytowania w przypadku unijnych propozycji na ogół jest długi oraz wynosi nawet paręnaście lat. Spłatę można rozłożyć na korzystne raty, aby zbyt nie obciążać budżetu. Czasami konieczne jest wpłacenie wkładu własnego. Co istotne, z oferty mogą korzystać nie tylko rolnicy działający na większą skalę, na przykład w przemyśle przetwórczym, lecz również rolnicy indywidualni. Aby rozpocząć zabiegania o kredyt, należy złożyć odpowiedni wniosek w dokładnie określonym terminie.

Co pewien czas bowiem zaczynane są konkretne programy, np. tak jak wspomniano na początku, na start dla nowych rolników. Warto jest dowiedzieć się o nowe inwestycje, aby nie przeoczyć ich, jeśli mamy zamiar z nich skorzystać. Powinno się korzystać ze wsparcia dla rolników, by móc realizować swoje zamierzania oraz skutecznie działać. Efekty nie zawsze przychodzą od razu, ale na pewno z czasem dostrzeżemy rezultaty dofinansowania oraz osiągniemy cele, które sobie postawiliśmy.