Dlaczego opony uniwersalne mają możliwość być dobrym rozwiązaniem dla kierowców?

Czy prowadzenie auta na tym samym zestawie opon przez dwanaście miesięcy może być dobrym sposobem? Nierzadko zdarza się, że wdziewamy lżejsze opony dopiero w czerwcu, bo w trakcie niedawnych lat zdarzały się pełne śniegu majowe urlopy.

felgi

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Natomiast w grudniu nie decydujemy się jeszcze na wybranie zimowek, ponieważ święta bożonarodzeniowe są od kilku lat suche. Wbrew sterotypom korzystanie z gum sezonowych – latem letnich, zimą cięższych – niekoniecznie będzie najbezpieczniejszym wyjściem.Wytwórcy ogumienia opornie się do tego przyznają, ale zimowe opony (dodatkowe info) Barum, czy Uniroyal opony zachowują się blado na mokrej i wysuszonej drodze, a w europejskim klimacie takie warunki zdarzają się dosyć często nawet zimą. To wcale nie znaczy, że należy prowadzić auto na gumach letnich, dlatego że one z kolei wcale nie dają rady sobie na zaśnieżonej powierzchni i lodzie, a to zdarza się kierowców zastać w każdym momencie. Całoroczne opony są, zdaniem przeciwników tego typu ogumienia, gorsze na śniegu od opon zimowych oraz ustępują oponom letnim na suchej drodze. To prawda, jednak w przypadku mniejszych rozmiarów opon kontrasty te wcale nie zdarzają się tak duże. Istotniejsze jest jednak to, że na śniegu opony całoroczne są o wiele pewniejsze od gum na sezon letni, natomiast na wilgotnej drodze spiszą się lepiej od zimowek.To rzecz jasna nie jest jednoznaczne z tym, że opony całoroczne są idealne i wielozadaniowe.

samochód

Autor: Kyle Harris
Źródło: http://www.flickr.com
To typ ogumienia nie dla każdego auta i kierowcy. Ogumienie całoroczne nie nadają się do solidnych samochodów – w tym przypadku lepiej wypadają popularne kierowcom opony (Opony do wózków widłowych) Uniroyal lub Barum opony. Opony wielosezonowe sprawdzają się przyzwoicie w osobówkach, lecz do konkretnych i szybkich aut można je założyć jedynie w pewych przypadkach. Zawsze tam, gdzie kierowca wykorzystuje większość funkcjonalności pojazdu, znacznie rozsądniej kupić gumy sezonowe. To samo tyczy się kierowców poruszających się na górskich serpentynach czy w wypadku szybkiej jazdy po dobrych trasach. Opony całoroczne to jednak racjonalne rozwiązanie dla ludzi, którzy najczęściej kupują opony sezonowe z niższej półki – pojedynczy zestaw jakościowych gum wielosezonowych zastąpi sezonowe z łatwością, a jednocześnie da możliwość dużo przyoszczędzić.