Szukanie pracy – w jaki sposób przygotować dokumenty aplikacyjne, aby zwiększyć szansę otrzymania satysfakcjonującej posady?

Niestety, każdy kto chociaż raz w życiu poszukiwał posady przekonał się o tym, że jest to wielkie wyzwanie, w szczególności dziś kiedy bezrobocie jest wysokie.

cv

Autor: Fabrizio Morroia
Źródło: http://www.flickr.com
Priorytetowe znaczenie, bez względu na to, na jakie stanowisko się aplikuje, mają stosownie przygotowane dokumenty – CV oraz list motywacyjny. Jak w takim razie je stworzyć, aby otrzymać zadowalającą pracę?

Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie publikowanych w dokumentach informacji do stanowiska, które planuje się otrzymać. Chociażby, kiedy poszukuje się oferty pracy prezes zarządu warto wpleść w CV i list motywacyjne dane o własnym doświadczeniu, które dla potencjalnego pracodawcy mogą okazać się atrakcyjne (czytaj więcej). Nie w każdym przypadku trzeba prezentować wszystkie miejsca, w których się pracowało. Tak samo należy postępować gdy daną osobę interesuje praca specjalista w konkretnej branży (tutaj więcej na temat). Sporo osób popełnia błąd i piszę zbyt długie CV. Idealnie, jeżeli wszystkie informacje zmieszczą się na jednej stronie.

Potencjalny rekruter nie ma czasu na to, by przekopywać się przez setki kilkustronicowych CV.

Jeśli ta publikacja przykuła Twój wzrok, to zerknij na informacje, które analizuje zbliżoną kwestię. Tamten wpis zapewne również Cię zaintryguje, zatem kliknij ten link.

W dodatku, duże znaczenie ma też branża, w której szuka się pracy. Gdy planuje się zostać sekretarką lub specjalistą w sprawach administracyjnych, CV powinno być klasyczne, pozbawione niepotrzebnych ozdobników, z kolei w zawodach kreatywnych, takich jak graficy bądź copywriterzy, interesujące, niesztampowe CV jest zdecydowaną podstawą, w związku z tym można śmiało stwierdzić, że wszystkie chwyty są dozwolone. Współcześnie na szczęście w sieci można odnaleźć specjalne kreatory, które ułatwiają szybkie stworzenie CV oraz listów motywacyjnych.

list motywacyjny

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Odpowiadając na oferty pracy żyrardów warto sprawdzić, czy ewentualny pracodawca nie potrzebuje wysłania dokumentów aplikacyjnych w języku angielskim. Jest to dziś coraz częstsza praktyka, z tego względu lepiej wcześniej napisać CV i list motywacyjny w języku angielskim, by później gorączkowo nie tłumaczyć tekstu lub nie szukać tłumacza. Stworzenie dokumentów aplikacyjnych można też polecić specjalistom w dziedzinie HR, którzy posiadają widzę na temat tego, jak powinny one wyglądać, żeby zwracały uwagę.