W jaki sposób efektywnie zarządzać odpadami w domu?

Zminimalizowanie śmieci wytwarzanych przez nas każdego dnia może mieć znaczący wpływ na nasz styl życia, a oprócz tego na ochronę środowiska na naszej planecie. Wbrew pozorom nie potrzeba dużo, by regularnie segregować śmieci w naszych mieszkaniach czy domach. Powinniśmy dowiedzieć się, jak działać ekologicznie, a dodatkowo efektywnie oszczędzać energię, wodę i pieniądze.

Gospodarowanie odpadami Toensmeier wcale nie jest takie trudne i czasochłonne jak niekiedy nam się wydaje. W rzeczywistość potrzeba tylko nieco szczerych chęci. Powinniśmy pozyskać także nieco wiedzy w zakresie tego, co musimy robić ze śmieciami organicznymi, gdzie natomiast wyrzucać znacznie bardziej groźne dla środowiska odpady (zobacz tonsmaier) przemysłowe.

śmieciarka

Warto rozpocząć od tego, iż powinniśmy próbować nie wyrzucać jedzenie. Zakupujmy i gotujmy jedynie tyle, ile będziemy mogli zjeść. Pozostałości z obiadu natomiast można przechowywać na kolejny dzień. Jeżeli jesteśmy w restauracji i nie uda nam się zjeść wszystkiego, również możemy poprosić o to, aby zapakowano nam jedzenie w specjalną torebkę.

Zamiast baterii jednorazowych powinniśmy kupować specjalne akumulatory. Są one znacznie wydajniejsze, a co najważniejsze – zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku. W typowych jednorazowych bateriach mieści się mnóstwo niebezpiecznych składników, które przedostają się do ziemi i wód gruntowych. Wyrzucone na wysypisku mogą zatruć ludzi i zwierzęta. Jeżeli więc posiadamy tego rodzaju śmieci (patrz utylizacja azbestu), należy wyrzucać je do wyznaczonych pojemników do gromadzenia zużytych baterii, które są znacznie częściej ustawiane nawet w zwykłych supermarketach.

Duża oszczędność to także wydajna lodówka. Jeśli jest to możliwe nie powinniśmy zapełniać jej zupełnie produktami. Regularnie warto rozmrażać lodówkę i nie za długo pozostawiać otwartych drzwi, by nie uciekało z niej schłodzone powietrze.

To tylko kilka z bardzo łatwych sposobów na to, aby poprzez ekologiczny styl życia oszczędzać, a dodatkowo pozytywnie wpływać na otaczające nas środowisko naturalne. Im więcej osób na całym świecie będzie mądrze i w odpowiedni sposób gospodarować produkowanymi każdego dnia śmieci, tym więcej możemy zrobić dla środowiska, a równocześnie dla samych siebie.

Źródło