Różnorodne rodzaje oświetlenia – awaryjne, ewakuacyjne i oświetlenie bezpieczeństwa

Współcześnie możemy wyróżnić multum rodzajów oświetlenia, chociaż teraz omówimy sobie tylko trzy z nich – oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i oświetlenie bezpieczeństwa. Każde z nich ma niezwykle istotne zadanie i pełni niezwykle ważką rolę.

myjnia samochodowa

Źródło: http://www.morguefile.com/

Oświetlenie awaryjne, z niemieckiego notleuchten hersteller, to oświetlenie, które używa się w toku awarii, gdy wysiądzie oświetlenie główne. Oświetlenie awaryjne dzieli się także na inne odmiany, możemy aktualnie wymienić oświetlenie strefy otwartej, strefy sporego ryzyka a także oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Wszystkie te źródła oświetlenia są niezależne od oświetlenia podstawowego, w związku z tym można korzystać z nich w toku awarii.

Oświetlenie ewakuacyjne, inaczej fluchtwegbeleuchtung jest więc wspomnianą już przez nas cząstką oświetlenia awaryjnego. Dzięki niemu można bez uszczerbku opuścić dany obiekt lub budynek. Oświetlenie ewakuacyjne wskazuje drogę, którą można wyjść z budynku, dzięki czemu nawet w głębokich ciemnościach można łatwo je dojrzeć. Ewakuacyjne oświetlenie przynależy do urządzeń przeciwpożarowych, wobec tego niezbędne jest prawidłowe jego sporządzenie precyzyjnie z regułami i zarządzeniami przekazanymi przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych albo przez ochronę przeciwpożarową.

Prócz tego by oświetlenie ewakuacyjne zostało przyjęte do użytku należy także najpierw przeprowadzić sporo różnorodnych badań oraz prób, dzięki którym możliwe będzie jego drobiazgowe przetestowanie i sprawdzenie bądź urządzenie działa prawidłowo.

Ostatnim typem oświetlenia, jakie dziś omówimy jest oświetlenie bezpieczeństwa, czyli notbeleuchtung hersteller, jakie pełni podobną funkcję jak oświetlenie ewakuacyjne.

Ekscytujący artykuł? Jeśli tak myślisz, wcześniejsza strona (https://www.hurtopony.pl/opony-osobowe-225-45-17.html) też przedstawia wartościowe źródło informacji, które nawiązuje do podnoszonej tematyki.

Jest ono też typem oświetlenia awaryjnego, które włącza się samoistnie w przypadku awarii sieci zasilającej. Oświetlenie bezpieczeństwa używane jest przeważnie w budynkach, w których nawet najmniejszy oraz najkrótszy brak prądu zdołałby wywołać zagrożenie dla zdrowia albo życia ludzi bądź również poważne straty materialne.

notbeleuchtung

Autor: Dirk Vorderstraße
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym oświetlenie bezpieczeństwa stosowane jest między innymi w szpitalach albo innych placówkach i obiektach medycznych, dodatkowo oświetlenie bezpieczeństwa stosuje się też na drogach ewakuacyjnych, w teatrach, kinach lub filharmoniach i tak dalej. W przeciwieństwie do oświetlenia ewakuacyjnego, oświetlenie bezpieczeństwa musi funkcjonować co najmniej 2 godziny.