Sprężyny śrubowe – sprawdź zawieszenie

Nasze drogi nie sprzyjają pojazdom. Głównie w okresie zimowym zawieszenie może korodować. Z tego powodu zalecane jest serwisowanie samochodu – warto wtedy wymienić sprężyny. Kiedy trzeba sprawdzić stan zawieszenia?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Pomijając kwestię kłopotów na polskich drogach, zima to okres trudny na jezdni. Piasek w połączeniu z uroczym błotem przyspieszają korozję. Częściej musimy więc zmieniać tłumiki, ale także amortyzatory i sprężyny. O tych ostatnich często zapominamy, robiąc tym samym błąd. Skorodowana sprężyna w nieoczekiwanym momencie może puścić.

Sprężyny śruboweZdarza się, że przy przeglądach i naprawach zapominamy o sprężynach śrubowych, chociaż są bardzo istotną częścią zawieszenia. Podtrzymują masę samochodu również w czasie postoju, mają wpływ na wysokość prześwitu pod autem i kumulują energię. Ważne jest też to, że przejmują wstrząsy, kiedy jeździmy po wyboistych jezdniach. Przy okazji nabierają wszystkie zabrudzenia.

Powłoka ochronna sprężyny jest niszczona, a goła stal powoli zaczyna korodować. Jazda przez to robi się mniej bezpieczna, bo w najbardziej niespodziewanym momencie sprężyna pęknie. Poza tym zniszczone sprężyny pogarszają skuteczność hamowania o około 5%, a na to nigdy nie powinniśmy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Czas na kontrolę zawieszeniaWażne jest to, że eksploatacja sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od wielkości auta, raczej nie od częstotliwości jazdy. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać stan sprężyn i wymieniać je. Trzeba więc wybrać się na punkt pomiarów i zbadać geometrię samochodu. Jeżeli jest niewłaściwa, to oznaka, że czas na nowe sprężyny.

Proces wymiany sprężynEksperci w serwisie nie będą mieli z tym większego kłopotu. Jeżeli mimo wszystko chcemy zrobić to na własną rękę, niezbędny będzie typowy ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że kupno takiego narzędzia jest droższe niż wizyta w warsztacie. Ważne jest to, że musimy wymienić sprężyny na osi i nie wolno wymieniać ich po jednej stronie auta.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ów ciekawy temat? Zachęcamy w takim razie na naszą kolejna witrynę – można zobaczyć tam link i należy w niego kliknąć.

Warto poszperać w częściach zamiennych – nie musimy kupna drogich sprężyn.