Giełda transportowa i giełda ładunków pozwala oszczędzać pieniądze – informacja to władza

Jeszcze w nieodległej przeszłości, bo ok 20 lat , w naszym kraju większość transakcji handlowych i umów zawierana była słownie albo poprzez podpisanie papierka, a żeby coś załatwić, nabyć albo wynegocjować, trzeba było wyjść z mieszkania i zobaczyć się z innym człowiekiem. Obecnie, interakcja tego rodzaju jest znacznie ograniczona, a nasze życie dużo łatwiejsze – do większości wspominanych czynności wystarczy stałe łącze z internetem.

Identyczne relacje panują również w biznesie – internet jako narzędzie wykorzystywane do pracy jest coraz bardziej popularny i pozwala automatyzować wiele procesów, które jeszcze niedawno wymagały dużych nakładów pracy, a co za tym idzie – pozwala oszczędzać pieniądze. W ostatnich latach mamy wysyp systemów i stron internetowych, jakie ułatwiają przedsiębiorcom pracę przez gromadzenie i udostępnianie dużej liczby informacji i ważnych danych. Tego typu zjawisko obecne jest nie tylko na giełdach finansowych i rynkach wymiany walut – informacja to władza w każdej dziedzinie, niezależnie od tego, czy zajmujemy się rynkiem Forex czy pracujemy w branży transportowej.

Jeśli chodzi o branże transportową, to w ostatniej dekadzie powstał bardzo interesujący system bazujący na ogólnej wymianie informacji dotyczących niezapełnionych przewozów i ciężarówek. Portal ten to giełda transportowa i jest on głównym narzędziem wspomagającym pracę firm przewozowych działających w całej Europie. Rozwiązanie tego typu jest bardzo wygodne i funkcjonalne, dlatego też systemy takich giełd są coraz bardziej popularne. Wykorzystują je zarówno mikro przedsiębiorcy, mający w garażu tylko kilka pojazdów, ale także ogromne przedsiębiorstwa spedycyjne, które chcą za pomocą takich portali uprościć system organizacji pracy i załadunków, oraz zoptymalizować problem pustych przebiegów.

Każdy zarejestrowany użytkownik tego typu systemu ma dostęp do ogromnej bazy danych, w której można znaleźć trasy transportów z całej Europy. Giełda ładunków pozawala na optymalne wykorzystanie każdego przebiegu ciężarówki – dane o wolnym miejscu na dodatkowy ładunek (zobacz cleo pasy transportowe ergo) na danej trasie są udostępniane dla wszystkich userów giełdy i każdy z nich jest w stanie zakupić wolne miejsce dla swojego ładunku, jeżeli tylko trasa przejazdu mu odpowiada.