O czym należy pomyśleć wybierając idealny sprzęt rehabilitacyjny dla osób starszych

Wózek inwalidzki jest sprzętem specjalnym, który tworzony jest dla osób mających duże kłopoty motoryczne. Na rynku istnieje wiele typów wózków. Główną właściwością wózka inwalidzkiego jest jego budowa modułowa. Sprzęt ten złożony jest z elementów wymiennych lub opcjonalnych. Oznacza to sposobność wymiany podnóżka, koła, hamulców lub tapicerki.

Wózek inwalidzki

Źródło: http://sxc.hu/
Do najbardziej znanych zalicza się wózek inwalidzki toaletowy. Umożliwia on pielęgnowanie osoby leżącej i wspomaga w całodobowej higienie chorego.

W dzisiejszych czasach dostęp do aktualnych wiadomości jest niezwykle istotny, więc zobacz wpis z serwisu (https://medimix.pl/), gdyż mówi on o podobnej tematyce.

Wózki mają anatomicznie uformowane siedzisko razem z otworem sanitarnym, jak też zdejmowane podparcie dla sprawniejszej mobilności oraz przechowywania. Uzupełniająco prosta budowa zapewnia posiadaczowi funkcjonalność i łatwość higienicznego utrzymania. Główną właściwością jest możliwość najechania na sanitariat toaletowy (produkt w ofercie), co jest ważne przy osobie, która posiada mocno ograniczoną mobilność. Wybrane wózki toaletowe mają dodawane zbiorniki na fekalia, co sprzyja dużej higienie i swobodzie chorych. Również obicia stosowane przy tego rodzaju sprzęcie posiadają świetne jakościowo tworzywa i mają możliwość bez kłopotliwego umycia fotelu.

Innym sprzętem, jaki ułatwia całodobowe funkcjonowanie osoby chorej jest balkonik kroczący. Wybiera się go indywidualnie zwracając specjalną uwagę na potrzeby konkretnej osoby. Na ogół balkoniki są dobierane wspomagająco przy poruszaniu się starszych osób. Idealny balkonik kroczący powinien posiadać gumowe nakładki na poręczach, jakie służą do trzymania, gumowe albo kauczukowe nakładki na nóżki balkoniku oraz możliwość regulowania wysokości samych nóżek. Są to podstawowe określenia sprzętu, jaki sprawdzi się w użytkowaniu i zapewni swobodę w posługiwaniu się przez chorego – przykłady takich balkoników.

Wózki inwalidzkie

Źródło: http://sxc.hu/
Trzeba wziąć pod uwagę stabilizację balkoniku oraz idealnie dobranie do wzrostu chorego. Prawidłowo dobrany sprzęt powinien mieć odpowiednią szerokość tak, aby pacjent mógł się zmieścić w drzwiach i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa zasadnicze aspekty zapewnią choremu swobodę w użytkowaniu z wózka i sporą samodzielność, co jest najbardziej ważne. Dobierając dany sprzęt medyczny powinno się zastanowić czy osoba niepełnosprawna będzie rzeczywiście umiała się nim posługiwać i czy sprzęt jest wystarczająco bezpieczny.