Paniom trudniej o pracę?

Jeżeli jesteś bezrobotną kobietą w średnim wieku, możesz mieć problem ze znalezieniem stałej pracy. Dziś rynek pracy jest wyjątkowo brutalny dla osób po czterdziestce. Mimo, że absolwenci także nie mają stałej pracy, to osoby starsze borykają się z tym samym kłopotem, chociaż posiadają niekiedy wieloletnie doświadczenie.

Pani Agnieszka Kowalska aktualnie zamieszkuje w Krakowie. Właśnie skończyła czterdzieści pięć lat. Po piętnastu latach pracy w jednej branży została zwolniona. Mimo wieloletniego doświadczenia bezrobotna kobieta ma kłopoty ze znalezieniem stałej pracy. Chociaż ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kurs (kurs negocjacji online) językowy. Przez pięć lat poznawała język angielskie w stopniu podstawowym.

uczniowie podczas pracy w grupie

Autor: gwaar
Źródło: http://www.flickr.com

Wprawdzie pani Kowalska chciała odnaleźć dobrą pracę w zawodzie, wyszło na to, że w jej mieście bezrobocie jest na bardzo wysokim poziomie. Jak również wiek kobiety działa na jej niekorzyść. Na rynku pracy jest obecna niepokojąca tendencja do dyskryminacji poszukujących pracy osób po czterdziestce. Natomiast bardzo ciężko jest dostać kompleksową pomoc od PUP-u.Na dzień dzisiejszy w kraju jest bardzo wiele osób w podobnej porównywalnej sytuacji. (News – oferty pracy pielęgniarka)W prawdzie Urzędy Pracy oferują niekiedy pomocne kursy dla ludzi bezrobotnych, jednakże nie dla wszystkich znajdą się miejsca. Wszystko zależy od stanu finansowego gminy, która daje pieniądze na konkrety urząd pracy oraz jak dany urząd rozporządza tymi funduszami.

Ciekawą szansą dla osób długotrwale bezrobotnych są także specjalne programy finansowane przez Unię Europejską. Można z nich skorzystać, ale należy mieć świadomość, gdzie ich szukać. Krajowy rynek pracy jest niezwykle zmienny, stąd trzeba być otwartym i w razie utraty pracy sprawnie działać i być gotowym na zmianę branży. W tym celu należy podnieść swoje kwalifikacje i nabyć nowych kompetencji. W ten sposób, gdy osoba bezrobotna znajdzie na tablicy ogłoszeń informację: praca recepcjonistka, będzie mogła bez kłopotu odpowiedzieć na ofertę.
Poszukiwanie pracy wymaga także więcej wysiłku niż się wydaje. Nie wystarczy codziennie rano przeglądać serwisy internetowe i wpisywać w wyszukiwarkę to samo hasło: praca Rybnik. Trzeba szukać ofert również poza swoim miejscem zamieszkania.