W jaki sposób przetrwać kryzys nie ujmując jednocześnie własnej kondycji finansowej

Ciężkie czasy dla naszej ekonomii powoli odchodzą w niepamięć, lecz ciągle sytuacja nie jest najlepsza. Co roku parę tysięcy działalności gospodarczych ogłasza upadłość. Jak się uchronić przed taką klęską? Oto przystępny przewodnik, w którym omawiamy kilka skutecznych posunięć, koniecznych do polepszenia sytuacji działalności.

Kryzys finansowy

Autor: Devendra Makkar
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno pierwszym działaniem musi być skontrolowanie finansów firmy, by odszukać wszelkie możliwe do wprowadzenia racjonalizacje. Przed ogłoszeniem upadłości może zabezpieczyć obcięcie zbędnych kosztów i zaimplementowanie rozsądnych rozwiązań. Jeśli twoi ludzie nie są w stanie wskazać okazji do zoptymalizowania finansów biznesu, musisz zatrudnić niezależnych specjalistów, którzy zrealizują kompleksowy audyt finansów. Trzeba mieć na uwadze, że najczęściej zewnętrzni fachowcy odznaczają się większą wydajnością w balansowaniu budżetu od wewnętrznych księgowych.

Jeżeli w twojej firmie konieczne są specjalne sprzęty, a w budżecie nie ma pieniędzy, ratunkiem może okazać się leasing maszyn i urządzeń. Dużo firm oferuje taką usługę, dlatego warto dokładnie poszperać w internecie w poszukiwaniu najlepszych ofert. Branie sprzętów w leasing może okazać się bardzo opłacalne, szczególne w sytuacji, kiedy działalność potrzebuje danych urządzeń jedynie na krótki czas. Takie rozwiązanie wykreśla wszelkie koszty związane z eksploatacją i przechowywaniem maszyn.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Korzystnym wyjściem dla przedsiębiorstw w opałach może być zbadanie, jak wyglądają przepisy, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie małych firm. Aby to sprawdzić, trzeba mocno wczytać się w normy prawa krajowego i unijnego. Jeśli nie radzisz sobie w tym temacie, zapytaj o wskazówki kogoś, kto dobrze radzi sobie z kwestiami prawnymi. Inną opcją jest zatrudnienie radcy prawnego, który prędko znajdzie wszelkie możliwe szanse na uzyskanie pomocy ze strony kraju bądź funduszy wspólnotowych.