Techniki oceniania pracowników przynoszące wymierne efekty

Każda firma, niezależnie od wielkości, składa się z pojedynczych jednostek, czyli pracowników. Tego rodzaju elementów jest szczególnie wiele w przypadku największych korporacji. Wiadome jest z kolei, że im więcej jednostek należy mieć pod kontrolą, tym trudniej tego obowiązku dopełnić. Natomiast w firmach, które zatrudniają dziesiątki czy nawet setki ludzi potrzebne jest kontrolowanie, czy zatrudnieni dobrze wykonują swoje zadania. Niedociągnięcia i uchybienia w pracy jednostek mogą bowiem stać się przyczyną gorszych rezultatów całej firmy.

Potrzebne są więc profesjonalne sposoby kontrolowania efektów pracowników (zobacz dzień wolny za święto). W tymDo tego celu stworzono system oceny pracowników (sprawdź program do oceny pracowników – Elevato Software). W rozmaitych przedsiębiorstwach przybiera on rozmaite formy, jednak generalnie polega na tych samych założeniach.

Szukasz podobnych materiałów na omawiany w tym miejscu temat? To żaden problem, zwyczajnie wejdź dalej dotacje dla firm 2015 a przekonasz się, że to było bardzo proste.

Ocena pracowników ma na celu wykazanie tego, w jaki sposób pracują i jakie ich praca przynosi efekty. Do tego celu stosowane są rozmaite metody zaczerpnięte z psychologii.

Ocena pracownika

Autor: jvleis
Źródło: http://www.flickr.com

Sposoby oceny

Ocen pracowniczych można dokonywać różnymi metodami. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się ankiety i kwestionariusze, które uzupełniają zatrudnieni w firmach. Jest to metoda wygodna, jej główną zaletą jest to, że można skontrolować większą liczbę osób naraz w krótkim czasie. Jedyne, co jest potrzebne, to skonstruowanie ankiety i wykonanie jej w wielu egzemplarzach. Rozprowadzanie elementów tego typu w obrębie firmy w większości przypadków nie nastręcza problemów, szczególnie gdy wysyła się kwestionariusze w wersji elektronicznej. Charakterystycznym rodzajem jest tak zwana ocena 360 stopni (sprawdź jakim sposobem przebiega ocena 360 stopni z Elevato Software). Jej zadaniem jest przyjrzenie się pojedynczemu pracownikowi możliwie jak najdogłębniej.

Następstwa oceny

Dokonywanie oceny pracowników niesie za sobą wiele konsekwencji. Oceny tego typu zwykle przeprowadzane są regularnie, najczęściej raz w roku. Dla pracowników implikuje to bez wątpienia podniesiony poziom stresu wówczas, gdy oceny są wykonywane. Dla pracodawców z kolei ocena okresowa pracownika jest rzetelnym źródłem wiadomości na temat tego, w jaki sposób on wykonuje zadania i czy poczynił postępy od momentu dołączenia do zespołu firmy. Dzięki temu zwierzchnicy mogą rozpocząć odpowiednie szkolenia czy też przyznawać podwyżki i awans.