Planowanie wyposażenia – powierzyć czy zadziałać we własnym zakresie?

Wprowadzasz się do nowo kupionego mieszkania? A może przeprowadzka? Zamiana mieszkań? Znudzenie starym umeblowaniem? Jeżeli odpowiedź na któreś z postawionych pytań jest twierdząca, wskazane jest zastanowić się nad aranżacją wnętrz.

Urządzanie mieszkania oraz szukanie wzorców nie są zadaniami prostymi. Czasami staje się przed problemem: zachowawczy czy nowoczesny wystrój? Przeciwstawne czy umiarkowane? Ekstrawaganckie czy oszczędne? Jeśli nie potrafi się podjąć decyzji, należy skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz.

Skorzystanie z pomocy eksperta może być jednorazowe lub wieloetapowe. Projektowanie możemy również wykonać samemu, ale jeśli zależy nam na aktualnych nurtach i nowomodnych rozwiązaniach, o jakich nie śniliśmy, projektant wnętrz (zobacz by porównać) może być niezbędny. Zazwyczaj na pierwszym spotkaniu warszawscy architekci wnętrz (inne wątki tutaj) zajmują się badaniem preferencji zleceniodawcy i ustalają z nim zakres prac. Jeśli budynek dopiero powstaje, ekspert zechce zobaczyć plan nieruchomości lub nasze mieszkanie w stanie deweloperskim. Następnym poziomem jest przedstawienie różnorodnych możliwości aranżacji wnętrza poprzez animacje komputerowe i zdjęcia. Zleceniodawca wybiera najlepszą dla siebie sugestię.

One Design - Architekci wnętrz

Źródło: www.homplex.pl

Po uzgodnieniu drobiazgów, projektant wnętrz decyduje, jakich elementów użyć, aby efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami. Ważne jest również sporządzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej zawierającej oświetlenie, położenie gniazdek czy również przekroje ścian. Niektórzy dekoratorzy jadą nawet ze swoimi klientami do sklepów budowlanych, aby podpowiedzieć, które elementy oraz materiały kupić i które są najlepszej jakości. W czasie wykonywania jakichkolwiek robót budowlanych, architekt wnętrz, na prośbę klienta, może nadzorować i sprawdzać, czy projekt zostaje właściwie realizowany.

Warszawski wystrój wnętrz jest zatem złożonym procesem. Zanim jednak podejmie się decyzję na projektowania, powinno się przedyskutować wspólnie, jakie ma się styl i co jest zgodne z naszym dobrym smakiem. Poznanie preferencji jest spoiwem współpracy z architektem wnętrz. Oczywiście, gdy nie ma się inspiracji, skorzystanie z porad dekoratora wydaje się być nieodzowne. Postępowe wnętrze i użyteczne rozwiązania zaproponowane przez eksperta pozostaną przecież z nami na dłużej.